A unit-Cauchy distribution and unit-Cauchy-generated family of distributions
Unit-Cauchy dağılımı ve unit-Cauchy tarafından türetilen dağılımların ailesi
- Tez No: 676663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET SAİT TALHA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Unit dağılımlar; (0,1) arasında değerler alan verilerin modellenmesinde, yeni dağılımların ailelerinin tanımlanmasında ve yanıt değişkenin sınırlı olduğu regresyon modellerinin oluşturulmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle araştırmacılar yeni unit-dağılımlar önermektedirler. Bu çalışmada, unit-Cauchy dağılımı elde edilmiş ve dağılımın parametresinin tahmininde en çok olabilirlik yöntemi kullanılmıştır. Kumaraswamy dağılımına benzer olarak unit-Cauchy dağılımının olasılık yoğunluk fonksiyonu, kümülatif dağılım fonksiyonu ve hazard oran fonksiyonu kapalı formda elde edilmiştir. Fakat çok iyi bilinen unit-dağılımlardan (iki şekil parametresine sahip beta ve Kumaraswamy dağılımları gibi) farklı olarak unit-Cauchy dağılımı yalnızca bir şekil parametresine sahiptir. Ayrıca, kalın kuyruklu dağılımların yeni bir ailesi (unit-Cauchy tarafından türetilen dağılım ailesi) kompozisyon tekniği yardımıyla elde edilmiştir. Daha sonra, unit-Cauchy-Normal dağılımı verilerin modellenmesinde kullanılan normal ve çarpık normal dağılımlarına alternatif olarak önerilmiştir. Bu çalışmanın sonunda ise gerçek veri setleri unit-Cauchy ve unit-Cauchy-Normal dağılımları ile modellenerek bu iki dağılımına uygulaması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unit-distributions play a key role in modeling data on unit interval (0,1), defining the families of continuous distributions, and constructing a regression model for bounded response. Therefore, researchers have proposed a new unit-distribution to model data and generate a new family of distributions. In this study, a unit-Cauchy distribution is introduced, and the maximum likelihood method is used for estimating its parameter. The probability density function, cumulative distribution function, and hazard rate function of the unit-Cauchy distribution are obtained in closed form like the Kumaraswamy distribution. It has only one shape parameter different from the well-known unit-distributions, such as the beta and Kumaraswamy distributions which have two shape parameters. Also, a new family of heavy-tailed distributions called unit-Cauchy-generated family of distributions is defined by using the composition technique. Then, a unit-Cauchy-Normal distribution is proposed as an alternative to the normal and skew-normal distributions for modeling data. Finally, real data sets are used to show the implementation of the unit-Cauchy and unit-Cauchy-Normal distributions.