The contribution of cognitive and metacognitive strategy use to seventh grade students' science achievement
Bilişsel ve biliş ötesi strateji kullanımının yedinci sınıf öğrencilerinin fen başarılarına katkıları
- Tez No: 250707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN TEKKAYA, DOÇ. DR. SEMRA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amaçları, öğrencilerin kullandıkları bilişsel ve biliş-ötesi strateji seviyelerinde farklılık olup olmadığını ve bilişsel ve biliş-ötesi strateji kullanımının yedinci sınıf öğrencilerinin fen dersindeki başarılarına olan katkısını incelemektir. Ayrıca, öğrencilerin demografik özellikleriyle bilişsel ve biliş-ötesi strateji kullanımları ve fen başarıları arasındaki ilişkiler de incelenmiştir.Bu çalışma, 2007-2008 öğretim yılı bahar döneminde Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan 15 devlet ilköğretim okulunda gerçekleşmiştir. Çalışmaya gönüllü ve veli onay formu bulunan 1517 yedinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Veriler, Demografik Anket, Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketi ve Fen Başarı Testi ile toplanmış ve Tekrarlı Ölçümler ANOVA, Çoklu Doğrusal Regresyon ve Kanonik Korelâsyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir.İstatistiksel sonuçlar, öğrencilerin bilişsel ve biliş-ötesi strateji kullanma seviyelerinde anlamlı farklılık olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of the study were to examine the differences in the level of students? cognitive and metacognitive strategy use and to investigate the contribution of cognitive and metacognitive strategy use (rehearsal, elaboration, organization, critical thinking, and metacognitive self-regulation) to 7th grade students? science achievement. This study also interested in exploring the relationships between students? background characteristics (gender, prior knowledge, socioeconomic status) and the variables including students? cognitive and metacognitive strategy use and science achievement.The study was carried out during 2007-2008 spring semester at 15 public elementary schools in Keçiören, district of Ankara. A total of 1517 seventh grade students who were volunteers and had permission from their parents involved in the study. Data were collected through Background Characteristics Survey, Motivated Strategies for Learning Questionnaire and Science Achievement Test and analyzed by using a One-Way Repeated ANOVA, Multiple Linear Regression Analyses and a Canonical Correlation Analysis.The analyses revealed that there were significant differences in the level of students? cognitive and metacognitive strategy use scores.