Secondary school students' attitudes towards English classes on TRT-EBA TV and the Education Information Network (EBA) in Turkey during the Coronavirus pandemic process
Coronavirus pandemi sürecinde işlenen İngilizce derslerine yönelik ortaokul öğrencilerinin tutumları
  1. Tez No: 676705
  2. Yazar: TUĞÇENUR AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAFES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVID-19 salgını sırasında acil uzaktan öğretim sürecinde 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin EBA-ZOOM ve TRT-EBA TV'de yapılan İngilizce derslerine yönelik tutumlarını incelemektir. Nicel bir araştırma desenine sahip olan bu çalışma, bir anketten elde edilen verilere dayanarak ortaokul öğrencilerinin İngilizce derslerine yönelik tutumları hakkında çıkarımlar yapmayı amaçlamaktadır. Değerlendirme aracı, uzaktan eğitim sürecinde İngilizce öğrenmeye yönelik tutumlara odaklanan bir tutum anketidir. Katılımcıların tutumlarındaki farklılıkların demografik bilgileriyle analiz edilmesi de amaçlanmıştır. Anketin güvenilirliği, ortalama maddeler arası korelasyona dayalı bir iç tutarlılık modeli olan Cronbach Alpha Modeli kullanılarak değerlendirildi. Verilerin nicel bulguları SPSS 25 kullanılarak analiz edilmiştir. Samsun-Atakum ve Sinop-Durağan ilçelerinde öğrenim gören katılımcıların uzaktan eğitim sürecinde İngilizce dersine yönelik tutumlarını belirlemek için kullanılan anket 204 öğrenciye verilmiştir. Veriler, Google form üzerinden öğrencilerden gönüllü olarak toplanmıştır. Yanıtlar, katılımcıların çoğunun uzaktan eğitim ortamında İngilizce öğrenmeye yönelik olumlu tutuma sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Cinsiyet, sınıf, il değişkenlerinde küçük farklılıklar görülmesine rağmen aralarında anlamlı bir fark yoktur. Soru grupları arasında yapılan analizler değerlendirildiğinde, Eba TV grubunun en düşük grup ortalamasına sahip olduğu, genel uzaktan eğitim sorularının ise en yüksek ortalamaya sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların çoğu EBA'da İngilizce öğrenme materyallerinin yeterli olduğunu ve ödevlerini EBA üzerinden yapmayı tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların uzaktan eğitimde İngilizce derslerine yönelik olumlu tutumları, öğrencilerin Interneti kullanmaya ne kadar istekli olduklarının ve uzaktan eğitim sürecine kolayca adapte olabildiklerinin bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine 7th and 8th grade students' attitudes towards English classesconducted on EBA-ZOOM and TRT-EBA TV during emergency remote teaching process during the COVID-19 epidemic. This study, which has a quantitative research design, aims to gain insight into secondary students' attitudes towards English classes based on the data obtained from a survey. The assessment tool was an attitude questionnaire focusing on attitudes towards learning English in remote education process. The study also aimed to analyze if the participants' attitudes changed according to individual differences such as gender. The reliability of the questionnaire was assessed using Cronbach's Alpha Model, a model of internal consistency based on the average inter-item correlation. The quantitative findings of the data were analyzed using SPSS 25. The questionnaire, which was used to determine the attitudes of the participants studying in Samsun-Atakum and Sinop-Durağan districts, towards English lessons during the emergency remote learning process, was given to 204 students. The data were collected voluntarily from students on Google form. The findings revealed that most of the participants had positive attitudes towards learning English in a distance learning environment. Although small differences were observed in gender, class and province variables, no significant differences were found between them. The analysis between the question groups were evaluated, and it was revealed that participants found the English lessons conducted on EBA TV the least useful,while they gave the most positive answers to the general technical knowledge and distance learning skills question group. Most of the participants stated that English learning materials are sufficient on EBA and they preferred to do homework through EBA. Positive attitude of the participants towards English lessons in distance education is an indication of how eager learners are to adapt to distance education process.