Monetization processes and changing societal relations in Bursa, 1739-1842
Bursa'da parasallaşma süreçleri ve değişen toplumsal ilişkiler, 1739-1842
- Tez No: 886888
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, 1739-1842 yılları arasında Bursa'da derin parasallaşma süreçlerini incelemektedir. Derin parasallaşma, küçük para birimlerinin kullanımının artması ve küçük miktarlarda paranın çok sayıda sosyal aktör tarafından kullanılması sürecidir. Derin parasallaşma, küçük para birimlerinin kullanımının yüzyıllar, hatta on yıllar boyunca değiştiği için doğrusal bir süreç değildir. Tez, öncelikle küresel parasallaşma süreçleri ve bunların üretim ilişkileriyle ilişkisinin altını çizer. Bir yandan, İngiliz, Hollanda ve Hint tarih yazımları, derin parasallaşma süreçlerinin toplumu sosyoekonomik olarak etkilediğini ve bu süreçlerin ücretli emek ilişkilerini, değişim araçlarını ve madeni paraya erişimi şekillendirdiğini göstermektedir. Diğer yandan, Osmanlı tarihçileri parasallaşma kavramını sadece imparatorluktaki sosyal, politik ve ekonomik dönüşümle ilgili argümanlarını desteklemek için yan bir açıklama olarak kullanmaktadır. Osmanlı tarih yazımında parasallaşma kavramını doğrudan ele alan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, parasallaşma Osmanlı çalışmalarında bulanık bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'ndaki derin parasallaşma hakkında olan bu tez, Osmanlı dönemi boyunca ekonomik aktivite ve kültürel değişimin merkezlerinden biri olan Bursa'ya odaklanmaktadır. Bu tez, derin parasallaşma süreçlerinin aktörleri olarak farklı sosyal tabakalardan bireylerin durumunu ele alacaktır. Tez, tereke kayıtlarına yansıyan alacaklı-borçlu ilişkilerinin derin parasallaşma çalışmalarında nasıl kullanılabileceğini tartışmaktadır. Genel olarak, bu tez, 1739-1842 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nda meydana gelen çetrefilli ve dinamik değişikliklere dair içgörüler sağlamakta ve derin parasallaşmanın modern devletlerin ve toplumların gelişimindeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the deep monetization processes in Bursa between 1739 – 1842. Deep monetization is the process of increased use of small denominations of currency and involvement of a large number of social actors in small change. Deep monetization is not a linear process since the use of small denominations has changed over centuries, even decades. Firstly, the thesis underlines the global monetization processes and their relationship with production relations. On the one hand, British, Dutch, and Indian historiographies demonstrate that the deep monetization processes had socioeconomic effects on the society, which shaped the relations of wage labor, media of exchange, and access to coinage. On the other hand, Ottoman historians only use the concept of monetization as a side explanation to support their arguments regarding social, political, and economic transformation in the Empire. No study in Ottoman historiography directly deals with the concept of monetization. Therefore, monetization appears as a blurred concept in the Ottoman studies. This thesis on deep monetization in the Ottoman Empire focuses on Bursa, one of the central hubs of economic activity and cultural exchange throughout the Ottoman era. This thesis will address the situation of individuals from different social strata as actors of deep monetization processes. The thesis discusses how creditor-debtor relations reflected in probate inventories can be utilized in deep monetization studies. Overall, this thesis provides insights into the complex and dynamic changes that occurred in the Ottoman Empire during 1739-1842 and highlights the importance of deep monetization in the development of modern states and societies.