Gestasyonel diabetes mellitus ile periodontal sağlığın ilişkisi
Relationship between gestational diabetes mellitus and periodontal health
- Tez No: 676770
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızın amacı; Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM) tanısı almış gebeler ve sağlıklı gebelerde; klinik ölçümleri ve diş eti oluğu sıvısında (DOS), İnterlökin-1β (IL-1β), visfatin, resistin seviyelerini karşılaştırarak; GDM'nin periodontal dokularla ilişkisini incelemektir. GDM'nin periodontal hastalıkla ilişkisini anlamak amacıyla, 94 GDM'li gebe ve 94 sağlıklı gebe grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm gebelerden ayrıntılı medikal ve dental anamnez alınmış; plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada kanama (SK), sondalanabilir cep derinliği (SCD) ve klinik ataşman düzeyi (KAD) olmak üzere ölçümler yapılmış ve DOS'da IL-1β, visfatin, resistin seviyelerinin biyokimyasal analizlerinin gerçekleştirilebilmesi için bireylerden DOS örnekleri toplanmıştır. Yaptığımız detaylı medikal ve dental anamnez sonucu ortaya çıkan verilerde; GDM grubunun boy ortalamaları anlamlı derecede düşük bulunurken, kilo ve vücut kitle indeksi (VKİ) ortalamaları, çocuk sayısı, geçirdiği gebelik sayısı ve önceki gebelikte GDM öyküsü, normal doğum ağırlığı, sezaryen varlığı ve sigara kullanımı varlığı anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Klinik ölçümleri değerlendirdiğimizde; GDM grubunun Pİ, Gİ, SCD, SK, KAD ortalamaları, düzensiz diş fırçalama, karyojenik sebeple diş kaybı, diş etinde kızarıklık, şişlik, ödem, diş gıcırdatma varlığı, sigara kullanımı varlığı ve Evre I ve Evre II periodontitis tanılı hasta grubu, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. GDM grubunun DOS IL-1β düzeyleri kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuşken, visfatin ortalamaları anlamlı derecede düşük bulunmuştur; kontrol ve GDM gruplarının DOS resistin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. GDM grubunda IL-1β değişkeni ile KAD arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon gözlenmiştir. Kontrol grubunda ise IL-1β değişkeni ile Pİ, Gİ, SK arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı korelasyon gözlenmiştir. Kontrol grubunda resistin ve visfatin değişkenleri ile Pİ, Gİ, SCD, SK, KAD ortalamaları arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı korelasyon gözlenmişken; GDM grubunda anlamlı korelasyon gözlenmemiştir. Çalışmamızda GDM olgularında yüksek periodontal hastalık prevalası görülmüş, periodontal hastalık ile GDM arasındaki patofizyolojik bir ilişkinin varlığı biyokimyasal değerlendirmeler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the relationship of Gestational Diabetes Mellitus (GDM) with periodontal tissues in pregnant women diagnosed with (GDM) and healthy pregnant women, by comparing the levels and clinical measurements of Interleukin-1β (IL-1β), visfatin, resistin in gingival crevicular fluid (GCF). In order to understand the relationship of GDM with periodontal disease, 94 pregnant women with GDM and 94 healthy pregnant women were included in the study. Detailed medical and dental anamnesis were obtained from all pregnant women included in the study, plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing depth (PD) and clinical attachment level (CAL) were measured and GCF samples were collected from individuals in order to perform biochemical analysis of IL-1β, visfatin, resistin levels in GCF. While the average height of the GDM group was found to be significantly lower, the mean weight and body mass index (BMI), the number of children, the number of pregnancies, and the history of GDM in the previous pregnancy, normal birth weight, presence of cesarean section and smoking were found to be significantly higher. The mean values of PI, GI, BOP, PD, CAL, irregular tooth brushing, tooth loss due to cariogenic reasons, gum rash, swelling, edema, presence of teeth grinding, smoking and the presence of Stage I and Stage II periodontitis were found to be significantly higher in the GDM group compared to the control group. While the DOS IL-1β levels of the GDM group were found to be statistically significantly higher than the control group, the visfatin averages were found to be significantly lower; No statistically significant difference was observed between the DOS resistin levels of the control and GDM groups. A positive significant correlation was observed between IL-1β variable and CAL in GDM group. In the control group, a statistically positive significant correlation was observed between IL-1β variable and PI, GI, and PD. While a statistically positive significant correlation was observed between the resistin, visfatin variables and the mean values of PI, GI, SCD, SC, CAD in the control group; no significant correlation was observed in the GDM group. High prevalence of periodontal disease was observed in GDM cases and the presence of a pathophysiological relationship between GDM and periodontal disease was supported by biochemical evaluations.