Bisfenol a tayini için yüzey baskılı elektrot kullanarak elektrokimyasal sensör hazırlanması
Preparation of an electrochemical sensor using screen-printed electrode for the determination of bisphenol a
  1. Tez No: 961240
  2. Yazar: MİNE SEVİL SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Birçok polimerik üründe yaygın olarak kullanılan bir plastik katkı maddesi olan Bisfenol A (BPA), hormonal ve homeostatik fonksiyonlara müdahale ederek endokrin sistemi bozmaktadır. BPA'nın sağlığa etkileri konusundaki endişeler nedeniyle, bu potansiyel riski zamanında kontrol altına almak için BPA'yı tayin etmek çok önemlidir. Bu amaçla, sensörün elektroaktif özelliklerini geliştirmek için tungsten disülfür (WS2), manyetit (Fe3O4) ve indirgenmiş grafen oksit (rGO) içeren üçlü bir nanokompozit kullanarak BPA'yı hızlı ve kolay bir şekilde tayin etmek için laboratuvar yapımı, tek kullanımlık bir sensör platformu geliştirildi. Üçlü kompoziti oluşturan her bir nanomateryalin performansını değerlendirmek için kapsamlı yapısal ve elektrokimyasal karakterizasyonlar gerçekleştirilmiştir. Sensör, 0,03 μM'lik bir gözlenebilme sınırı ile 0,05 μM ile 50 μM arasında değişen iyi bir doğrusal sinyal göstermiştir. Ayrıca, sensör kabul edilebilir kararlılık, güçlü anti-girişim yeteneği, iyi tekrarlanabilirlik ve tekrarlanabilirlik sergilemiştir. Önerilen sensör, %103,50 ile %105,25 arasında tatmin edici geri kazanım oranlarıyla musluk ve kaynak suyu numunelerinde BPA'yı tayin etmek için de kullanılmıştır. Bu bulgular, sensörün BPA'nın tayini için güvenilir bir platform olma potansiyelini ortaya koymaktadır. Bu tatmin edici sonuçlar, WS2, Fe3O4 ve rGO'dan oluşan üçlü kompozitin BPA'nın elektrokimyasal olarak tayininde önemli bir rehberlik sunduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA), a plastic additive widely used in many polymeric products, disrupts the endocrine system by interfering with hormonal and homeostatic functions. Due to concerns about the health effects of BPA, it is crucial to detect BPA in order to control this potential risk in a timely manner. To this end, a lab-made, disposable sensor platform was developed to quickly and easily determine BPA using a ternary nanocomposite containing tungsten disulfide (WS2), magnetite (Fe3O4) and reduced graphene oxide (rGO) to enhance the electroactive properties of the sensor. Comprehensive structural and electrochemical characterizations were conducted to evaluate the performance of each nanomaterial constituting the ternary composite. The sensor demonstrated a good linear response ranging from 0.05 μM to 50 μM with a limit of detection of 0.03 μM. Additionally, the sensor exhibited acceptable stability, strong anti-interference ability, good reproducibility and repeatability. The proposed sensor was also utilized to detect BPA in tap and spring water samples with a satisfied recovery rates from 103.50% to 105.25%. These findings suggests the sensor's potential as a reliable platform for monitoring BPA. These satisfying results confirmed that the ternary composite consisting of WS2, Fe3O4, and rGO offers a significant guidance in the electrochemical monitoring of BPA.