Covid-19 tanılı hastalarda depresyona yatkınlık
Precision to depression in patients diagnosed with Covid-19
  1. Tez No: 676786
  2. Yazar: DURMUŞ FERDİ SARICA
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Dünya genelinde yaygın bir pandemi oluşturan Covid-19 salgını yaşamı ciddi anlamda tehdit etmeye devam etmektedir. Aslında beklenmeyen bir zamanda, Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaleti Wuhan kentinden başlayan bu hastalık hakkında var olan bilgiler her gün değişirken, hastalığın hızlı bulaşma şekli, hasta ve ölüm sayılarının sürekli artması sebebiyle var olan panik ve endişe bir tür korkuya dönüşmüş durumdadır. Yukarıdaki bilgiler ışığında Covid-19 hastalığının mortalite ve morbidite üzerindeki olumsuz etkilerinden kaynaklı depresyon görülme sıklığı üzerine etkisi olduğunu düşünmekteyiz. Amaç: Covid-19 hastalığının depresyon görülme sıklığı üzerine olası etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Araştırma İstanbul Güngören Hekimbaşı Salih Efendi Aile Sağlığı Merkezi'ne 01.10.2020-31.12.2020 tarihleri arasında aile hekimliğimizce evde izlem takibi yapılan Covid-19 hastalarına tarafımızca oluşturulan sosyodemografık veriler içeren form ve Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması yapılmış olan Beck Depresyon Ölçeği 201 kişiye yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Bu çalışmada istatistiksel analizler SPSS 24.0 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Toplanan verilerin özetlenmesi ve genel çerçevesinin yorumlanabilmesi için betimsel analiz yapılmış, frekans dağılımları incelenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra Shapiro – Wilk normallik testi ile değişkenlerin dağılımına bakılmış, normal dağılım gösteren değişkenlerin ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi kullanılmıştır. Üçlü grupların karşılaştırılmasında Anova ve Bonferonni testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
İntroduction: The Covid-19 pandemic, which is a widespread worldwide, continues to seriously threaten life. The existing information about this disease, which started in the city of Wuhan, China's Hubei province, in 2019, changes every day, while panic and anxiety have turned into a kind of fear due to the rapid transmission of the disease and the continuous increase in the number of patients and deaths. Considering the information that are mentioned above, we think that Covid-19 disease has an effect on the prevalence of depression due to its negative effects on mortality and morbidity. Objective: It is aimed to investigate the possible effect of Covid-19 disease on the incidence of depression. Materials and Methods: Material and Methods: The research has been applied to Istanbul Güngören Hekimbaşı Salih Efendi Family Health Center between 01.10.2020-31.12.2020. Sociodemographic data form that we create, and The Beck Depression Inventory, for which Turkish validity and reliability studies were conducted, has been administered to 201 people using face-to-face interview technique who are fallowed-up at home by us. Statistical analyzes in this study were made with SPSS 24.0 statistical package program. In order to summarize and interpret the general framework of the collected data, descriptive analysis was performed and frequency distributions were examined. In addition to descriptive statistical methods (mean, standard deviation) in the evaluation of the data, the distribution of the variables was examined with the Shapiro-Wilk normality test, and the independent t-test was used in the comparison of the normally distributed variables in pairs. Anova and Bonferonni tests were used to compare the three groups.