Çevik yöntemler ile proje yönetim incelemesi: Scrum ve Kanban Metodolojileri örnek çalışması
Project management review with agile methods: A case study of Scrum and Kanban methodologies
- Tez No: 676805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ YILDIRIM SAATÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Proje yönetimi, şirketler için projenin kendisi kadar önem arz etmektedir. Yazılım projelerinin başarısı nasıl yönetildikleriyle doğru orantılı olarak değişmektedir. Birçok yazılım proje yönetim metodolojileri bulunmakta ve günümüzde birçoğu aktif olarak kullanılmaktadır. Geleneksel proje yönetim modelleriyle başlayan yazılım proje yönetimi zamanla gelişerek Çevik proje yönetim metodolojilerini ortaya çıkarmıştır. Daha hızlı ve daha kaliteli projeler üretmek için geliştirilen Çevik proje yönetiminden, ortak değerlere ve farklı yöntemlere sahip birçok metodoloji türemiştir. Bu metodolojilerin en çok bilinenlerinden Scrum ve Kanban metodolojileridir. Bu çalışma ile Scrum ve Kanban Çevik yönetim metodolojileri ayrıntılı olarak incelenmiş, benzerlik ve farklılıkları açıklanmıştır. Bir yazılım projesi örneği üstünde Scrum ve Kanban metodolojileri ayrı ayrı uygulanarak projedeki başarıları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project management is as important to companies as the project itself. The success of software projects hardly related to how they are managed. There are many software project managenet methodologies, and many of them are actively used today. Software project management, which started with traditional project management models, has evolved over time and has revealed Agile project management methodologies. Agile project management developed to produce faster and better quality projects. Many methodologies with common values but different methods have derived from Agile project management. The best known of these methodologies are Scrum and Kanban methodologies. With this study, Scrum and Kanban Agile management methodologies were examined in detail and their similarities and differences were explained. On a software project example, Scrum and Kanban methodologies were applied separately and their success in the project was analyzed.