Yetenek yönetimi ve stratejik yönetim sinerjisi: Stratejik yetenek
Talent management and strategic management synergy: Strategic talent
  1. Tez No: 676804
  2. Yazar: GİZEM TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN VARDARLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, işletmeler için yeni bir kavram olan, stratejik yetenek ile yetenek yönetiminin birleşimiyle ortaya çıkan stratejik yetenek yönetiminin işletmeler açısından önemi ve işletmelerin bu yeni kavrama bakış açısı ele alınmıştır. Stratejik yetenek yönetimi en basit anlamıyla yetenekli çalışanları işletmeye kazandırma ve elde mevcut yetenekli çalışanları işletmede tutma stratejisidir. İşletmeler bu strateji ile rakiplerine rekabet avantajı sağlamaktadır. Araştırma kapsamında 36 firmanın yöneticisi ve uzmanlarıyla stratejik yetenek yönetimi üzerine mülakat yapılmıştır. Mülakat kapsamında bu işletmelerin stratejik yetenek yönetimine kurumsal bakış açıları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda işletmelerin stratejik yetenek yönetiminin farkında oldukları ve süreçlerinde uygulamaya çalıştığı görülmektedir. Ancak birçok işletmede henüz yazılı hale gelmiş olan bir stratejik yetenek yönetimi politikası olmadığı, işlerin genellikle doğaçlama ve ihtiyaçları karşılamaya yönelik gerçekleştirildiği görülmektedir. Bunun yanında işletmeler stratejik yetenek yönetimini dijital bir süreç olarak görmekte ve dijital trendleri takip etmenin stratejik yetenek yönetiminin değişen yapısına uyum sağlamak için yeterli olacağına inanmaktadır. Ancak işletmeler yetenekli çalışanlarına değer vermekte ve onları zam ve terfi gibi haklarla desteklemektedir. Bunun yanında işletmeler stratejik yetenek yönetiminin kendilerine sürdürülebilir rekabet avantajı sağlayacağının da bilincindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of strategic talent management, which is a new concept for businesses, emerging with the combination of strategic talent and talent management, and the point of view of businesses to this new concept are discussed. Strategic talent management is simply the strategy of recruiting talented employees and keeping existing talented employees in the business. Businesses provide competitive advantage to their competitors with this strategy. Within the scope of the research, interviews were made with the managers and experts of 36 companies on strategic talent management. Within the scope of the interviews, the institutional perspectives of these enterprises on strategic talent management were tried to be revealed. As a result of the research, it is seen that enterprises are aware of strategic talent management and try to apply it in their processes. However, it is seen that many businesses do not have a strategic talent management policy yet, and that the works are generally improvised and carried out to meet the needs. In addition, businesses accept strategic talent management as a digital process and believe that following digital trends will be sufficient to adapt to the changing structure of strategic talent management. However, businesses value their talented employees and support them with rights such as salary increase and promotion. In addition, businesses are aware that strategic talent management will provide them with a sustainable competitive advantage.