Electrophysiological effects of some analgesic polyphenols on dorsal root ganglia neurons
Analjezik etkili bazı polifenollerin dorsal kök gangliyon nöronları üzerindeki elektrofizyolojik etkileri
  1. Tez No: 676867
  2. Yazar: AHMED ABDULJALIL RADMAN HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ağrı, hastaların üretkenliğini sınırlayan ve yaşam kalitesini düşüren sağlık sorunlarından biridir. Birçok analjezik ajan varlığına rağmen, bunların güvenlikleri ve yan etkileri konusunda büyük bir endişe vardır. Kersetin ve diğer bazı polifenoller, antienflamatuar, analjezik ve antioksidan ajanlar olarak önem taşımaktadır. Bu çalışma, üç test maddesinin (rozmarinik asit, kersetin ve gallik asit) hücre uyarılabilirliği ile ilgili parametreler açısından etkisini araştırmak için primer dorsal kök ganglion hücreleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Patch clamp tekniğinin tüm hücre konfigürasyonu, toplam dışa doğru akımları ve aksiyon potansiyeli parametrelerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Kontrol grupları, aynı hayvandan alınan aynı test hücre gruplarıdır. Dorsal kök ganglion hücrelerinden alınan elektrofizyolojik kayıtlar, rosmarinik asit, kersetin ve gallik asidin, test edilen membran potansiyeli aralığında maksimum K+ iletkenliğini önemli ölçüde azalttığını ve tepe akımı ve iletkenliği daha pozitif membran potansiyellerine kaydırdığını göstermiştir. Buna ek olarak, kimyasalların uygulanmasından sonra, K+ akımları için sonuç olarak gözlemlenen etkiye benzer şekilde, aksiyon potansiyeli parametreleri belirgin bir inhibisyon yönünde değişmiştir. Elde edilen sonuçlar, maddelerin K+ akımları üzerindeki indüklediği inhibisyonun konsantrasyona bağlı olmadığını göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada kullanılan fitokimyasalların ağrıyı hafifletme potansiyeline sahip olduğunu açıkça ortaya konmuştur ve bu çalışmaya dayalı daha ileri araştırmalar etkili bir yaklaşım sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Pain is one of the conditions that limit the productivity and decrease the quality of life of affected patients. Despite the presence of plenty of effective analgesic, there is a great concern regarding their safety and adverse effects. Quercetin and some other polyphenols play an important role as anti-inflammatory, analgesic, and antioxidant agents. This study was performed on acutely dissociated dorsal root ganglion cells to investigate the effect of three agents (rosmarinic acid, quercetin, and gallic acid) in terms of parameters about cell excitability. The whole cell configuration of the patch clamp technique has been used to evaluate total outward currents and action potential parameters. Control groups were the same test cell groups taken from the same animal. Electrophysiological recordings from dorsal root ganglion cells showed that rosmarinic acid, quercetin, and gallic acid significantly reduce maximal K+ conductance over the membrane potential range tested and shift the peak current and conductance towards more positive membrane potentials. Action potential parameters have been changed after the administration of the chemicals in favor of an inhibition, like the effect observed consequently for K+ currents. Results obtained indicates that the inhibition on K+ currents the substances induce is not concentration dependent. In conclusion, this study clearly presented that the phytochemicals used have the potential to be promising drugs to relieve pain and further research based on this study will provide an efficient approach.