The relationship between socioeconomic status parameters and inflammation in pregnant women in Turkey
Türkiye'deki hamile kadınlarda sosyoekonomik durum parametreleri ve inflamasyon arasındaki ilişki
- Tez No: 676919
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AYSİMİ DUMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sosyoekonomik durum (SES), inflamasyon dahil olmak üzere, doğum öncesi fizyoloji ile ilişkilidir. Bununla birlikte, zamanlama (erken ve mevcut) ve ölçüm (objektif ve öznel) gibi farklı SES parametrelerinin inflamasyona katkısı tanımlanmamıştır. Zamanlama veya hassas dönem ve yol modelleri göz önüne alındığında, bu çalışma, hamileliğin ikinci trimesterinde, SES'in zamanlamasının inflamasyonu (C-reaktif Protein; CRP) nasıl etkilediğini incelemektedir. Zamanlama veya hassas dönem modeli ile ilgili olarak, erken ve mevcut SES parametreleri CRP ile negatif bağlantılı olması beklenmektedir. Erken öznel SES (E-SSES) ve mevcut öznel SES'in (C-SSES), sırasıyla ortalama yatak odası sayısı (E-OSES: BN) ve mevcut objektif SES (C-OSES) kontrol edildiğinde, CRP üzerinde olumsuz etkisi olduğu varsayılmaktadır. Yol modeli dikkate alındığında, E-OSES: BN'nin CRP üzerindeki etkisinin C-OSES aracılığıyla olması beklenmektedir. Katılımcılar, İstanbul, Türkiye'deki BABIP doğum kohortundan hamileliğin ikinci trimesterinde 76 kadındı (M = 31.71, SD = 3.78). Ebeveyn eğitimi (E-OSES: PE) ve E-OSES: BN, erken objektif SES (E-OSES) parametreleri olarak kullanılmıştır. C-OSES, katılımcının eğitimini ve ev gelirini içeriyordu. E-SSES ve C-SSES, MacArthur ölçeklerinden alınan puanlarla belirlendi. CRP kan plazmasından ölçüldü. Sonuçlar, yüksek C-OSES'in, yüksek CRP seviyelerini öngördüğünü gösterdi. C-OSES'in CRP üzerindeki etkisinin, bebeklerin sağlığı için nasıl bir risk faktörü oluşturabileceğini açıklamak için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Socioeconomic status (SES) is associated with prenatal physiology including inflammation. However, the contribution of different SES parameters to inflammation during pregnancy, such as timing (early life vs. current) and measurement (objective vs. subjective), has not yet clearly identified. In consideration of timing or sensitive period and pathway models, the present study examines how timing of SES affect inflammation (C-reactive Protein; CRP) during the second trimester of pregnancy. With regard to timing or sensitive period model, early and current SES parameters are expected to be negatively linked to CRP. Early subjective SES (E-SSES) and current subjective SES (C-SSES) are hypothesized to have a negative impact on CRP controlling for average number of bedrooms (E-OSES: BN) and current objective SES (C-OSES), respectively. In consideration of pathway model, effect of E-OSES: BN on CRP is expected to be through C-OSES. Participants were 76 women (M = 31.71, SD = 3.78) in their second trimester of pregnancy from BABIP birth cohort in Istanbul, Turkey. Parental education (E-OSES: PE) and E-OSES:BN were used as early objective SES (E-OSES) parameters. C-OSES included participant's education and home income. E-SSES and C-SSES were determined by scores of MacArthur Scales. CRP was measured from blood plasma. The results showed that higher C-OSES predicted elevated CRP levels. Future studies are needed to elucidate how the effect of C-OSES on CRP may pose a risk factor for offspring's health.