Genç yetişkinlerde cinsel sağlık bilgi düzeyi ile cinsel mitler ve cinsel yönelim mitleri arasındaki ilişkiler
The relationship between the level of sexual health knowledge, sexual myths and sexual orientation myths among young adults
- Tez No: 676949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA NÜKET İŞİTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yapılan bu çalışmada amaç, 20 ve 30 yaş arasındaki genç yetişkinlerin cinsel bilgi düzeyleri, cinsel mit inançları ve cinsel yönelim mit inançları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemini, 200 kadın ve 71 erkek olmak üzere 271 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara sosyo-demografik özellikleri öğrenmek üzere,“Demografik Bilgi Formu”, genç yetişkinlerde cinsel sağlık bilgi düzeyini saptamak için“Cinsel Sağlık Bilgi Testi”, cinsel mit inançlarını saptamak için“Cinsel Mitler Ölçeği”ve cinsel yönelim mit inançlarını saptamak için“Cinsel Yönelim Mitleri Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Analizde, Bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve regresyon uygulanmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında, yapılan regresyon analizine göre cinsel sağlık bilgi düzeyi arttıkça cinsel mit ve cinsel yönelim mit inancının azaldığı görülmüştür. Bu araştırmada ek olarak çeşitli sosyo-demografik özelliklerin cinsel sağlık bilgi düzeyi, cinsel mit inançları ve cinsel yönelim mit inançları ile olan ilişkisi de incelenmiştir. Bu analizlerde bazı sosyo-demografik özellikler ile ilgili anlamlı ilişkilere ulaşılırken, bazılarında anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır. Cinsel sağlık bilgi düzeyi puanlarına bakıldığında kadınların cinsel sağlık bilgi düzeyinin erkeklere göre yüksek olduğu saptanmıştır. Eğitim seviyesi lise ve üniversite olanların, yüksek lisans ve yüksek lisans üstü olanlara göre cinsel sağlık bilgi düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Cinsel sağlık bilgi düzeyinin medeni durum ve ekonomik duruma göre farklılaşmadığı görülmüştür. Cinsel mit ölçeği puanlarına bakıldığında, kadınların cinsel mit puanlarının erkeklere göre düşük olduğu saptanmıştır. Eğitim seviyesi lise ve üniversite olanların, yüksek lisans ve yüksek lisans üstü olanlara göre cinsel mit puanlarının düşük olduğu saptanmıştır. Cinsel mit puanlarının medeni durum ve ekonomik duruma göre farklılaşmadığı görülmüştür. Cinsel yönelim mit ölçeği puanlarına bakıldığında, kadınların cinsel yönelim mit puanlarının erkeklere göre düşük olduğu saptanmıştır. Eğitim seviyesi lise ve üniversite olanların, yüksek lisans ve yüksek lisans üstü olanlara göre cinsel yönelim mit puanlarının düşük olduğu saptanmıştır. Cinsel yönelim mit puanlarının medeni durum ve ekonomik duruma göre farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the level of sexual knowledge, sexual myths and sexual orientation myths of young adults at age 20 to 30. The sample of the study consists of 271 participants, 200 women and 71 men. In the study,“Demographic Information Form”was used to learn demographic characteristics of the participants,“Sexual Health Information Test”to determine level of sexual health knowledge,“Sexual Myths Scale (SMS)”to determine sexual myths,“Sexual Myths Orientation Scale”to determine sexual myth orientations. The data obtained in the research were analyzed with the SPSS 22.0 program. Independent t test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis were used in the analysis. Looking at the findings of the study, it was seen that the sexual health information level increased as the sexual myths and sexual orientation myths decreased according to the regression analysis. In this study, the relationship of various demographic characteristics with level of sexual health information, sexual myths and sexual orientation myths was also examined. In these analyzes, significant results were obtained in relation to some features, and no significant difference was found in some of them. When level of sexual health information scores were examined, it was found that the level of sexual health information of women was higher than that of men. Individuals who graduated from high school and college had lower sexual health information scores than those who graduated from master and doctor's degree. There was no significant difference between the level of sexual health information and marital status, economical situation. When level of sexual myths scale scores were examined, it was found that the level of sexual myths scale scores of women was lower than that of men. Individuals who graduated from high school and college had higher sexual myths scores than those who graduated from master and doctor's degree. There was no significant difference between the sexual myths and marital status, economical situation. When level of sexual orientiton myths scale scores were examined, it was found that the level of sexual orientiton myths scale scores of women was lower than that of men. Individuals who graduated from high school and college had higher sexual orientiton myths scores than those who graduated from master and doctor's degree. There was no significant difference between the sexual orientiton myths and marital status, economical situation.