Özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilere kesirlerin öğretiminde somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkililiği
The effectiveness of concrete-representational-abstract instruction strategies in the instruction of fractions to students with special learning disability
- Tez No: 677014
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilere kesirlerin öğretiminde doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkililiğini incelemektir. Ayrıca öğrenilen bu becerinin, farklı ortam ve araç-gereçlere genelleme etkisi, öğretim tamamlandıktan bir ve üç hafta sonraki izleme etkisi ve somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisi hakkında annelerin görüşlerini belirlemeye yönelik sosyal geçerliliği incelenmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden yoklama evreli davranışlar arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni, araştırmaya katılan öğrencilerin kesirlerde bütün, yarım ve çeyreği gösterme düzeyleri iken; bağımsız değişkeni ise doğrudan öğretim yöntemi ile uygulanan somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisidir. Araştırma, İzmir ilinde yaşayan, özel öğrenme güçlüğü tanısı almış, ilkokula devam eden üç erkek öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın sonucunda; özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilere kesirlerde bütün, yarım ve çeyreğin öğretiminde, somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkili olduğu, öğrencilerin öğrendiği bu kavramların kalıcılığının öğretim bittikten bir ve üç hafta sonra da korunabildiği, öğrencilerin tamamının bu beceriyi farklı ortam ve araç-gereçlere genelleyebildikleri ve annelerin somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisi hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to determine the effectiveness of the concrete-representational-abstract instruction strategies employed in the direct instruction of fractions to students with special learning difficulties. Furthermore, the generalization of the instruction to different settings and tools, the follow-up data for one and three weeks after the instruction, and the social validity data based on the views of the mothers on concrete-representational-abstract instruction strategies were analyzed. In the study, the inter-behavioral multiple probe model with a probe stage, a single-subject research model, was employed. The dependent variable was the level of identification of proper, half and quarter fractions by the participating students in the study, while the independent variable was the concreterepresentational-abstract introduction strategies implemented with the direct instruction method. The study was conducted with three male students with special learning difficulties, who resided in Izmir and attended an inclusive primary school. The study findings demonstrated that the concrete-representational-abstract instruction strategies were effective in the instruction of proper, half and quarter fractions to the students with special learning difficulties, these skills acquired by the students could be permanent for one to three weeks after the instruction, all students could generalize these skills to various settings and instruments, and the views of the mothers on concrete-representational-abstract instruction strategies were positive.