İlkokul öğrencilerinin derse katılımlarının ve öğrenme sorumluluklarının ters yüz öğrenme yöntemi ile geliştirilmesi: Bir eylem araştırması
Improving primary school students' engagement and learning responsibilities using the flipped learning method: An action research
  1. Tez No: 677027
  2. Yazar: FİRDEVS GÜNDOĞAN ÖNDERÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ters yüz öğrenme (flipped learning), son yıllarda öğrenme ve öğretme ortamlarında ve süreçlerinde daha fazla tanınmaya ve kullanılmaya başlanan öğretim yöntemlerinden biri olmaya başlamıştır. Bu yöntemle ilgili akademik çalışmaların sayısı da gün geçtikte artmaktadır. Öğrenci merkezli bir yöntem olması, aynı zamanda öğrenmeyi sınıf ötesine taşıma özelliği ters yüz öğrenmeyi etkili bir yöntem haline getirmiştir. Ters yüz öğrenme, öğretmen tarafından sınıfta işlenecek ders konusunu ve öğrencilerin ders öncesi yapmaları gerekli olan hazırlık ve aktiviteleri tanıttığı bir video ya da sunumu öğrencilere gönderip izlemelerini sağladığı, öğrencilerinse videoyu izleyip öğretmenin istediği öğrenme-öğretme etkinliklerini sınıf ortamında öğretmenin rehberliğinde gerçekleştirmelerine imkân tanıyan bir yöntemdir. Bu bağlamda, bu çalışma ters yüz öğrenme yönteminin ilkokul öğrencilerinin derse katılımlarının ve öğrenme sorumluluklarının geliştirilmesine katkısını belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışma grubunu Mersin İli Merkez İlçelerinden birinde Milli Eğitim Bakanlığı 'na bağlı resmi bir ilkokulun 4. Sınıfında öğrenim gören 19 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 2019-2020 eğitim-öğretim yılı içerisinde gözlem formu, öğrenci görüşme formu, alan notları ve ters yüz öğrenme uygulama güvenirlik formu aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama araçlarının geçerlik ve güvenirlik işlemleri sonucunda uygulanabilir düzeyde geçerlik ve güvenirlik değerleri elde edilmiştir. Verilerin analizi için nitel araştırmalarda kullanılan betimsel ve içerik analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen gözleme dayalı bulgulara göre;“ters yüz öğrenme yönteminin öğrencilerin derse katılım seviyelerini ve öğrenme-öğretme süreçlerindeki sorumluluklarını gözle görülür düzeyde artırdığı, öğrencilerin mevcut yöntem ve etkinliklerin kullanıldığı önceki derslere göre ”derse zamanında gelme, yapılan etkinliklerde görevlerini tamamlama ve derse karşı ilgili ve istekli olma, ders araç gereçlerini eksiksiz getirme ve derse hazırlıklı gelme“ durumlarında yüksek düzeyde katılım gösterdikleri görülmüştür. Çalışmada görüşme formlarından analiz edilen bulgulara göre ise ”öğrencilerin ters yüz öğrenme yöntemini eğlenceli ve faydalı buldukları, uygulanan yöntem ile derste daha çok etkinlik yapıldığını, teknolojiyi kullanarak dersin daha verimli geçtiğini, aktif şekilde öğrendiklerini ve konuları daha iyi öğrendiklerini“ belirttikleri bulunmuştur. Ayrıca, alan notlarından elde edilen bulgular göstermiştir ki ”ters yüz öğrenme yönteminin uygulanması esnasında öğrencilerin etkinliklere aktif katılma, derse zamanında gelme, soru sorma gibi derse davranışsal katılım boyutunda artış olmuştur. Bilişsel katılım boyutunda yeniliklere uyum, duyuşsal katılım boyutunda mutlu ve ilgili olma, aktif öznellik boyutunda ise günlük hayatla ilişkilendirmede oldukça yüksek düzeyde katılımın olduğu gözlenmiştir. Öğrenme sorumluluğunu geliştirme durumuna ilişkin alan notları bulguları ise“etkinliklerde görevini tamamlama, devamsızlık yapmama, derse hazırlıklı gelme, izinsiz konuşmama ve dersi dikkatli dinleme gibi katkılar sağladığını göstermiştir. Buna karşılık, öğrencilerin yaşadıkları teknolojik sorunlar, yabancı uyruklu öğrencilerin dil ile ilgili yaşadıkları sorunlar ve zaman yetersizliği, uygulama esnasında karşılaşılan sorunlar olmuştur. Bunların yanı sıra, ters yüz öğrenme yöntemi uygulama güvenirlik formu bulgularına göre; ”konu anlatım videolarının ters yüz öğrenme yönteminin gerekliliklerini yerine getirecek şekilde hazırlandığı, uygulama boyunca sınıf içi ders sürecinin sorunsuz olduğu, öğretim teknolojilerinin uygun bir şekilde kullanıldığı, sınıf içi etkileşimin üst seviyede gerçekleştiği, dersin sonlandırma kısmında özetleme ile ilgili ilk haftalarda eksikliklerin olduğu ve daha sonra giderildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Flipped learning has become one of the more recognized and used teaching methods in learning and teaching environments and processes in recent years. The number of academic studies on this approach is increasing day by day. Being a student-centered method and at the same time carrying learning beyond the classroom has made flipped learning an effective method. Flipped learning is a method that allows students to send and watch a video or presentation in which the teacher introduces the subject of the lesson to be taught in the classroom and the preparations and activities required by the students before the lesson, and allows students to watch the video and perform the learning-teaching activities that the teacher wants in the classroom under the guidance of the teacher. In this context, this study aimed to determine the contribution of the flipped learning method to the development of primary school students' engagement and learning responsibilities. It consisted of 19 students studying in the 4th grade of an official primary school affiliated to the Ministry of National Education.The action research method, one of the qualitative research designs, was used in the study. The data of the study were collected through the observation form, student interview form, field notes and flipped learning application reliability form during the 2019-2020 academic year. As a result of the validity and reliability processes of the data collection tools, validity and reliability values at applicable levels were obtained. Descriptive and content analysis techniques used in qualitative research were used to analyze the data. According to the observational findings obtained from the research;“Flipped learning method increases students' level of engagements in the lesson and their responsibilities in the learning-teaching processes visibly, compared to the previous lessons where the current methods and activities were used by the students”, coming to the lesson on time, completing the tasks in the activities and being interested and willing towards the lesson, It has been observed that they show a high level of participation in“bringing and being prepared to the lesson”. According to the findings analyzed from the interview forms in the study, it was found that“students found the flipped learning method fun and useful, more activities were done in the lesson with the method applied, the lesson was more efficient using technology, they learned actively and learned the subjects better”. In addition, the findings obtained from the field notes showed that“during the application of the flipped learning method, there was an increase in the behavioral engagement dimension of the students such as active participation in activities, coming to the class on time, asking questions. It was observed that there was a very high level of engagement in adaptation to innovations in the cognitive engagement dimension, being happy and interested in the affective engagement dimension, and in associating it with daily life in the active subjectivity dimension. The field notes findings on the status of developing learning responsibility showed that ”it contributed to the activities such as completing the task, not absenteeism, coming prepared to the lesson, not speaking without permission and listening carefully to the lesson. On the other hand, the technological problems experienced by the students, the language problems of foreign students and lack of time were the problems encountered during the implementation. In addition to these, according to the results of the flipped learning method application reliability form; "The lecture videos were prepared to meet the requirements of the flipped learning method, the classroom lesson process was smooth throughout the application, the teaching technologies were used properly, the classroom interaction took place at the top level, it was observed that there were deficiencies in the first weeks related to summarization in the concluding part of the lesson and were corrected later.