Türkiye'de askerlik hizmetinin düzenlenmesi
The procession of the regulation of military service in Turkey
- Tez No: 677063
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Askerlik hizmeti kamu hizmeti ve yurttaşlık yükümlülüğüdür. Bu hizmet toplumsal bütünlüğün korunmasında ve yurttaşlık bilincinin yaygınlaşmasında işlev edinir. Dolayısıyla, askerlik hizmeti bir üstyapı kurumudur. Üretim ilişkilerinin değişiminden ve kapitalist üretim ilişkileri içindeki birikim rejimlerinin dönüşümünden etkilenmiştir. 1970`lerden itibaren dünya bir krize girmiştir. Bu kriz sonucu fordist birikim rejiminden post fordist birikim rejimine geçilmiştir. Kamu hizmetleri giderek metalaşmaya başlamıştır. Askerlik hizmeti de bir kamu hizmeti ve üstyapı kurumu olduğundan bu durumdan etkilenmiştir. 1970`lerde Avrupa ülkelerinin orduları, neoliberal ideolojinin verimlilik, maliyet gibi argümanları öne sürülerek, zorunlu askerlik hizmetinden profesyonel ordu sistemine geçmeye başlamışlardır. Türkiye`de de bu konudaki önemli adımlar 1980`li yıllarda atılmıştır. Bu çalışma Türkiye`de askere alma sisteminin dönüşümünü açıklanan yöntem bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The world has been going through a crisis since the 1970s. This crisis resulted in a transition from the fordist regime of accumulation into post-fordist regime of accumulation. Hence, the public services have been gradually commodified. As a public service and a superstructure institution, military service has been influenced from this fact. The European armies have changed to professional military systems from compulsory military service since the 1970s with such arguments of neoliberal ideology as productivity and costs. Turkey also took important steps in this manner in the 1980s. This study aims to analyze the transformation of military conscription processes in Turkey in the frame of the mentioned methodology.