COVID 19 salgınının yiyecek-içecek işletmeleri üzerine etkisi: Ankara'da bulunan yiyecek-içecek işletmeleri üzerine nitel bir araştırma
The effect of COVID-19 epidemic on food and beverage businesses: A qualitative research on food and beverage businesses in Ankara
- Tez No: 677069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TOKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (DSO) tarafından küresel salgın (pandemi) olarak tanımlanan Covid-19 salgınının hem kapsamı hem de sonuçları, diğer endüstriler yanında yiyecek içecek endüstrisini de olumsuz yönde etkilemiş ve büyük bir kriz ile karşı karşıya kalmasına sebep olmuştur. Araştırmada, krizin yiyecek içecek işletmeleri üzerindeki etkisi, işletmelerin kriz döneminde aldıkları önlemler ve kriz dönemini nasıl yöneteceklerinin değerlendirilmesi araştırmanın temel amacı olarak düşünülmüştür. Araştırmanın ikincil amacı ise, yiyecek içecek işletmesi yöneticilerinin Covid-19 salgını sonrası yiyecek içecek sektörünün geleceği ile ilgili bakış açılarını ortaya koymaktır. Araştırmanın uygulama kısmında; nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş olup Ankara'da faaliyet gösteren 20 yiyecek içecek işletmesi yöneticisi, bölüm müdürleri veya işletme sahipleri ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin salgın ile birlikte değişen beklentilerini, önceliklerini anlayabilen ve bunlara çözüm getirebilen esnek ve yapıcı işletmeler salgın dönemini daha fazla kazançla ve daha az zarar ile çıkarabileceklerdir. Covid-19 krizinin araştırmanın yapıldığı tarihlerde devam etmesi sebebi ile krizin yiyecek içecek işletmeleri üzerindeki etkisi ile ilgili akademik çalışmalar bulunmamaktadır. Gelecekte bu mevzuda çalışma yapacak olan araştırmacılar için ve gelecekte bu sektörde yer alacak ve halen bu sektörde görev alan yöneticiler için araştırmanın katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Araştırmanın Covid-19 salgını sürecinde yiyecek içecek işletmelerinin alacakları önlemler konusunda kılavuz olma niteliği taşıması açısından önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The scope and consequences of the Covid-19 epidemic, which was defined as a global epidemic (pandemic) by the World Health Organization (DSO) on March 11, 2020, adversely affected the food and beverage industry as well as other industries, causing it to face a major crisis. In the research, the effect of the crisis on food and beverage businesses, the measures taken by the businesses during the crisis and the evaluation of how they will manage the crisis period are considered as the main purpose of the research. The secondary purpose of the research is to reveal the perspectives of food and beverage business managers about the future of the food and beverage industry after the Covid-19 epidemic. In the application part of the research; qualitative research method was preferred and in-depth interviews were conducted with 20 food and beverage business managers, department managers or business owners operating in Ankara. According to the results of the research, flexible and constructive businesses that can understand the changing expectations and priorities of consumers with the epidemic and bring solutions to them will be able to survive the epidemic period with more profit and less damage. Since the Covid-19 crisis continued at the time of the research, there are no academic studies on the impact of the crisis on food and beverage businesses. It is considered that the research will contribute to the researchers who will work on this subject in the future and for the managers who will be in this sector in the future and are still working in this sector. It is thought that the research will be important in terms of being a guide for the measures to be taken by food and beverage businesses during the Covid-19 epidemic.