A discussion on organizational resilience in Iranian restaurants during Covid-19
Covıd-19 sırasında İran restoranlarında örgütsel dayanıklılık üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 790987
  2. Yazar: MOHAMMAD AMINI TEHRANI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MURAT ULUBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme COVID-19 Pandemisinden etkilendi ve zarar gördü. Herhangi bir organizasyonun bir kriz sırasında güç ve mukavemet kapasitesi örgütsel dayanıklılık olarak karakterize edilir. Bu çalışmada, İran'daki restoran yönetiminin etkinliği,“Avustralya'nın İçişleri Bakanlığı Örgütsel Dayanıklılık”web sitesi tarafından geliştirilen ücretsiz bir öz değerlendirme aracı olan HealthCheck'ten uyarlanan örgütsel dayanıklılık bağlantılı boyutların merceğinden bakarak değerlendirilmektedir. HealthCheck, hem kısa vadeli şokları hem de uzun vadeli krizleri veya sorunları kontrol altına almak ve ele almak için kuruluşun ve işletmenin küresel pazarlara uyum sağlama ve gelişme esnekliğini araştırır ve bunlarla ilgili karşılaştırmalı değerlendirmeleri destekler. Bu çalışmada, HealthCheck'ten türetilen bir anket kullanılarak İran'ın üç önemli şehrinde küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) olarak 52 İran restoranı araştırıldı. Toplanan veriler, COVID-19 salgını boyunca zorlu bir sınava maruz kalan restoranların örgütsel dayanıklılığını değerlendirmek için HealthCheck'ten türetilen çeşitli parametreler aracılığıyla analiz edildi. Bu parametreler arasında karar verme (DM), ağ ve sosyal sermaye (NSC), durumsal farkındalık (SA) ve kuruluş içindeki çalışan katılımı/bütünleşmesi (EE) yer alır. Örgütsel dayanıklılık (RES) ve Coronavirüs pandemi deneyimi (CPX), genel, kapsayıcı şemsiye parametreler olarak geliştirilmiştir. Anket verilerinin betimleyici analizi, yöneticiler ve çalışanlar arasında, krizin öncesi, başlangıcı ve COVID-19 salgını sırasındaki öngörüsüzlüğü, kriz yönetimi ve temel yönetim bileşenlerinde farkındalık eksikliğini ve risk ve kriz yönetimi açısından genel bir bilgi eksikliğinin varlığı ile açıklamaktadır. Bu bulgularla tutarlı şekilde, İran'ın yiyecek ve içecek endüstrisindeki katılımcıların salgınla yüzleşmek için net veya kesin planları olmadığı sonucuna varılmıştır. Herhangi bir kriz için bir tahminin ve farkındalığın varlığı, krizi ele almak veya hafifletmek için mali ve insan kaynaklarının tahsis edilmesine yol açarken, anket sonuçları çoğu kaynağın tahsis edilmediğini veya örgütsel dayanıklılığın bu boyutu hakkında çok az farkındalık olduğunu göstermektedir. Bu ankete katılanlar, hayati parametreler olarak organizasyonlar içindeki hiyerarşiye ve karar vermeye vurgu yaptılar. Ayrıca, İran restoranlarının yönetiminde örtük veya zımni yönetim bilgisinin temel teşkil ettiği varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Numerous small and medium-sized businesses were affected by the COVID-19 pandemic and suffered losses in Iran as well as in other countries across the globe. Any organization's capacity for intensity and endurance during a crisis is characterized by its resilience. In this study, the effectiveness of restaurant management in Iran is evaluated via the lens of organizational resilience linked dimensions adapted from HealthCheck which is a free self-assessment tool developed by the“Department of Home Affairs of Australia's Organizational Resilience”website. In order to contain and address both short-term shocks and long-term crises or issues, HealthCheck looks into and supports benchmarks about the organization's and the business's flexibility to adapt and evolve in global marketplaces. 52 Iranian restaurants were surveyed as small and medium enterprises (SMEs) within three important cities in Iran via the use of a questionnaire obtained from HealthCheck. The collected data was analyzed via the lens of several parameters derived from HealthCheck to evaluate the organizational resilience of the restaurants that had endured the COVID-19 crisis. These parameters include decision making (DM), network and social capital (NSC), situational awareness (SA), and the employee engagement (EE) within the organization. The organizational resilience (RES) and Coronavirus pandemic experience (CPX) are developed as general, all-encompassing umbrella parameters. An analysis of the survey data indicates the lack of awareness in crisis management and basic management components, and an overall lack of knowledge within managers and employees in terms of risk and crisis management, which is assumed to be a reason for minimal premonition before, at the onset of the crisis and during the COVID-19 pandemic. It is concluded that the participants had no clear or definite plans to face the pandemic within the food and beverage industry of Iran. While the existence of a prognosis and awareness for any crisis leads to the allocation of financial and human resources to address or mitigate the crisis, the survey results show that most resources are not allocated or there is minimal awareness of this parameter. Participants in this survey placed emphasis on the hierarchy and decision-making within the organizations as vital parameters. In addition, it is concluded that implicit or tacit knowledge serves as the basis for the management of Iranian restaurants.