8. sınıf doğrusal denklemlerin öğretiminde EBA ile öğretimin etkisi
The effect of teaching with EBA on the teaching linear equations in 8th grade
  1. Tez No: 677073
  2. Yazar: BURAK HASKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER TULUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada ortaokul sekizinci sınıf matematik dersi öğretim programında yer alan“Doğrusal Denklemler”konusunun öğretiminde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) destekli öğrenme ortamının akademik başarı, akademik öz düzenleme ve temel psikolojik ihtiyaçlara etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2019–2020 Eğitim-Öğretim Yılında Akdeniz Bölgesi'nde bir ilin merkezindeki bir devlet okulunda 8. Sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yarı deneysel araştırma yöntemi benimsenmiştir. İki sınıf arasından rasgele seçilen birisi 22 öğrenciden oluşan deney diğeri 22 öğrenciden oluşan kontrol grubu olarak toplam 44 öğrenci araştırma grubunu oluşturmuştur. Deney grubundaki dersler EBA destekli bir öğrenme ortamında işlenirken, kontrol grubundaki dersler geleneksel olarak öğretmen sunumu ile işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak başarı testi, akademik öz düzenleme ölçeği ve temel psikolojik ihtiyaçlar ölçeği kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinden elde edilen sonuçlar; akademik başarı (t = -2,652; p = 0,011 < 0,05), akademik öz düzenleme (t = 2,974; p = 0,005< 0,05) ve temel psikolojik ihtiyaçlarda (t = 2,296; p = 0,027 < 0,05) deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Verilerin analizinde SPSS 20 programı ile Shapiro-Wilkinson normallik testi, bağımsız örneklemler t-testi, ilişkili örneklemler t testi, kovaryans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda EBA ile öğretimin akademik başarı, akademik öz düzenleme ve temel psikolojik ihtiyaçlar yönünden matematiğin diğer öğrenme alanlarında yapılacak çalışmalarla araştırılması sürdürülmeli ve öğrencilerin EBA kullanımı ile ilgili yaşantıları verimlilik anlamında yeniden gözden geçirilmelidir. Öğretmenlerin EBA'yı ders anlatımında bütüncül olarak ele alması göz önüne alınmalıdır. EBA bir öğrenme nesnesi ambarı olarak yurt dışında da yapılacak uygulamalarla kullanımı yönünde teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to examine the effect of the learning environment supported with Education Information Network (EBA) in the teaching of the“Linear Equation”subject in secondary school math lesson curriculum on academic success, academic self-regulation, and basic psychological needs. The research was carried out in the 2019-2020 school year in a public school in a city center in the Mediterranean region of Turkey. A semi-experimental research method was adopted in the research. It was created by a research group of randomly selected 44 students between two classes, one of them was the experimental group with 22 students and the other one was a control group with 22 students. While the lessons in the experimental group were carried out in an EBA-supported learning environment, the lessons in the control group were traditionally taught through teacher presentation. Achievement tests, academic self-regulation scales, and basic psychological needs scales were used as a data collection tool. The results obtained from quantitative data analysis show that there is a significant difference in favor of experimental group in academic success (t = -2,652; p = 0,011 < 0,05), academic self-regulation (t = 2,974; p = 0,005< 0,05) and basic psychological needs (t = 2,296; p = 0,027 < 0,05). In the analysis of data, the Shapiro-Wilk normality test with SPSS 20 program, independent samples t-test, related samples t-test, and covariance analysis were used. As a result of the research, in terms of academic success, academic self-regulation, and basic psychological needs, teaching supported with EBA should be sustained to be researched with studies that will be done in other learning areas in maths and the experiences of students about EBA use should be reviewed in productivity area. It should be taken into account that teachers should consider EBA holistically in their lectures. As a learning object warehouse, EBA should be encouraged for its use with applications that will also be made abroad..