Veritabanı modelleri ve hiyerarşik veritabanı modelinden ilişkisel veritabanı modeline geçiş
Database models and conversion from the hierarchical database model to therelational database model
  1. Tez No: 67713
  2. Yazar: SELMA KARACABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİÇ ÇAĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Veritabanı Modelleri ve Hiyerarşik Veritabanı Modelinden İlişkisel Veritabanı Modeline Dönüşüm ÖZET Veritabanı, birçok uygulamanın erişip, düzeltme yapabileceği, yapısallaşmış ve sistematik olarak yönetilen verilerden oluşmaktadır. Veritabanına ilk yönelme, programlarında kullandıkları verileri rahat bir şekilde yönetmek isteyen programcılardan gelmiştir.Bazı uygulamalarda veriler o kadar önemli olmaktadır ki, bunları yönetmek ve düzeltme yapmak için özel programlar geliştirilmektedir. Kullanılmakta olan başlıca üç veritabanı modeli vardır:.Hiyerarşik.ilişkisel.Ağ(Network) İlk veritabanları, çeşitli ve güvenilemeyecek veri birikimlerinden oluşan düz dosya veritabanları idi. Bu tür veritabanlarının kullanıldıkları zamanlarda bilgisayar programcıları kendi verilerini depolama ve bakımım yapma eğilimindeydiler. Ortak olan herhangi bir veri, veri tekrarı oluşturmaktaydı ve bu da potansiyel olarak birçok probleme yol açmaktaydı. Tekrarlanan veriden dolayı, depolama alanı büyük ölçüde boşa harcanmaktaydı. Programcılar, verilerin tam olarak nerede ve nasıl saklandığım bilmek zorundaydı ve tekrarlanmış verinin bakımı da çok zordu. Tekrarlanan verinin bir yerde düzeltilmesi depolandığı her yerde de düzeltilmesini gerektirmekteydi. Transaction tabanlı veritabanları organizasyonal aktiviteleri destekler.Banka ve finansal kurumlar gibi organizasyonlar, işlerini yürütmek için gerekli bilgiyi depolamak amacıyla bunları kullanmaktadırlar. Bu veritabanları, organizasyonların, performanslarının geliştirme veya kuvvetlendirme amacıyla yaptıkları aktiviteleri analiz etmek için gerekli bilgiyi sağlamak amacıyla da kullanılabilir.İşte tüm bu organizasyonal ihtiyaçlar, transaction veritabanlarının ortaya çıkmalarına ve gelişmelerine neden olmuştur. Hiyerarşik veritabanı modelinde veriler, tek köke sahip ağaç yapısı şeklinde saklanır. Ağacın en üstü kök veya ana olarak adlandırılır.Ağaçtaki her düğüm bir veri nesnesini ve bağlantılar da ana-çocuk ilişkilerini temsil eder.Değişik dallar arasında ise çapraz ilişki yoktur. Hiyerarşik veritabanının yapısı, hiyerarşideki ilişkileri takip etmek suretiyle verinin çabuk bir şekilde bulunmasını sağlar. Bir veri birden fazla kategoriye ait olabilir, bir başka deyişle veriler arasında çoka-çok bir ilişki bulunabilir.Hiyerarşik veritabanında bu, veriyi hiyerarşinin birden fazla dalında tekrar etme şeklinde açıklanabilir. Yukarda,düz dosyalarda anlatıldığı gibi veri tekrarı bakım problemleri yaratır.Network veritabanı modeli, veritabanı kayıtlarının, veritabanındaki herhangi bir diğer kayıtla ilişki kurmasını sağlar.Bu model, daha çok ilişkisel modele benzer.İkisi arasındaki en önemli farklılık, ilişkileri çözmek için ilişkisel modelin veri değerlerini kullanmasına karşılık, network modelin göstergeler kullanmasıdır.Network model veriyi kayıtlar ve kümeler şeklinde yönetir. Network veritabanı, hiyerarşik veritabanındaki veri tekrarı problemini yok eder, fakat halen veritabanı yapışım değiştirmeyle ilgili problemlere sahiptir. Değişmesi gereken veritabanı kümeleri büyük ölçüde veritabanının yeniden-yapılandırılmasına sebep olur. Bununla birlikte, yeni kümeler, yeni veri öğeleri yaratmayla ve onları önceden varolan verilerle link etme yoluyla, kolaylıkla ilave edilebilir. 1970 yılında Codd'un matematiksel küme teorisini uygulayarak kurduğu, İlişkisel veritabanı modeli, tüm veritabanı modelleri arasında en basit ve en muntazam yapıda olanıdır. Ayrıca ticari olarak en çok kullanılanıdır. Bu veritabanı modelindeki esas kavram, tablo olarak düşünülebilen ilişkilerdir.Tablonun her sütunu, bu sütuna girişler için veri-değer tanımı oluşturan özelliklerdir.Her tablonun satırları, depolanmakta olan tek veri nesnelerini temsil eden kayıtlardır. Bir ilişkisel veritabanı, birçok sayıda tablodan oluşmaktadır.Tablolar arasındaki ilişkiler, aynı tipteki verileri içeren ve başka bir tablodaki sütunla aynı tanımda olan sütunu içeren bir tablo tarafından tanımlanmaktadır.Bu tabloda bulunan veriler, ilişkili tablolardaki verileri aramak için kullanılabilir. İlişkisel veritabanı tekrarlanmış veri oranını azaltır ve bakımı kolaydır. Veri ilişkilerini tanımlamadaki ve verilerin kullanıcılara sunulmasındaki esneklik, transaction tabanlı veritabanları arasında ilişkisel modelin en çok tutulmasını sağlamıştır. İlişkisel veritabanı modelinin kullanılmasındaki avantajlar, hiyerarşik modelden ilişkisel modele geçişi kaçınılmaz yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Database Models and Conversion from The Hierarchical Database Model to The Relational Database Model SUMMARY A database is structured, systematically managed set of data that a number of applications can access and update. The original motivation for databases comes from computer programmers who wanted a convenient way of handling the data that was used in their programs. In some applications, the data became so important that specialized programs were developed to manage and update the data. There are three main database models in use:.Hierarchical.Relational.Network The earliest databases consisted of a conglomeration of various pieces of unrelated data is flat file databases. Computer programmers tended to store and maintain their own data. Any common data was duplicated. That had potentially many problems. There was a waste of storage space with duplicated data, the programmers needed to know exactly where and how the data was stored and there was a problem with the maintenance of duplicated data. When it was updated it had to be changed in each place where it was stored. Transaction based databases, support organisational activities. Organisations such as banks and financial institutions use them to store the information they require to carry out their business. These databases also provide information that can be used to analyse the organisation's activities for the purpose of improving or streamlining its performance. It was these organisational needs that necessitated the introduction and development of transaction databases. The hierarchical database model, represents data as a single-rooted tree. The top of the tree is called the root or parentEach node in the tree represents a data object and connections represent a parent-child relationship. There is no cross references between the records in different branches. The nature of an Hierarchical Database allows data to be found quickly by following relationships through the hierarchy. It may be found that certain data may belong in more than one category, ie. a many-to-many relationship between data may be found. With the Hierarchical Database this would be implemented by duplicating the data into more than one branch of the hierarchy. As mentioned above duplication brings about maintenance problems. The network model for databases allow records of the database to refer to any other record in the database. This model is much like the relational model, the major difference being that the network model use pointers to encode the relationships whereas the relational model use data values.The network model manipulates data in terms of records and sets. VIIINetwork Databases eliminate the data duplication problem of the Hierarchical Database but still have problems with changes to the database structure. Database sets that need to be changed will cause major re-structuring of the database. New sets, however, can be added easily by creating new data items and linking them with the already existing data. Of all the database models the relational model, which was introduced by Codd in 1970 and used mathematics set theory to describe the relationships between data, has the simplest and most uniform structure. It is also the most commercially widespread.The primary concept in this database model is the relation which can be thought of as a table. The columns of each table are attributes which define the data- value domain for entries in that column. The rows of each table are tuples representing individual data objects that are being stored. A Relational Database is made up of number of tables. Relationships between tables are defined by a table containing a column that contains the same type of data and in the same domain as a column in another table. The data found in these columns is used to look up data in related tables. The Relational Database also reduces the amount of duplicated data and it is easy to maintain. Flexibility in defining the data relationships and flexibility in the presentation of the data to the user makes the relational database clearly superior to all other data storage methods for transaction based databases. The advantages of using the Relational Database model makes the conversion from the Hierarchical Database Model to the Relational Database Model unavoidable. IX