Tüketim nesnesi olarak kadın
Woman as objects of consumption
  1. Tez No: 677157
  2. Yazar: PERİHAN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tüketim nesnesi olarak kadının nasıl kullanıldığını gözler önüne sermek çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın yöntemi olarak içerik analizi ve eleştirel söylem analizlerinden oluşan doküman inceleme yönteminden yararlanılmıştır. Bunun yanında özellikle reklamlarda ön plana çıkan kadın ve kadın bedeni, göstergebilim yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu analizler sonucu kadının tüketim nesnesi olarak kullanıldığının sonucuna varılmıştır. Kapitalist sistemin hâkim olduğu tüketim toplumunda kadının benliğiyle değil; bedeniyle var olduğu görülmüştür. Özellikle genç, güzel ve bakımlı kadın imajının daha fazla ön plana çıkarıldığı ve“seyirlik bir nesne”olarak kullanıldığı dikkatimizi çekmiştir. Çirkin, bakımsız ve mazbut kadın imajının ise geri plana atıldığı ortaya konulmuştur. Kadınların tüketim toplumunun birer nesnesi olmaması için farkındalıklarının arttırılması gerektiği düşüncesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to reveal how women are used as a consumption object. As the method of the study, the document review method consisting of content analysis and critical discourse analysis was used. In addition, women and the female body, which are especially prominent in advertisements, were analyzed with the method of semiotics. As a result of these analyzes, it has been concluded that women are used as an object of consumption. İn the consumer society dominated by the capitalist system, not with the woman's self; found to exist with his body. In particular, it has drawn our attention that the image of a young, beautiful and well- groomed women is more prominent and used as a“spectacle object”. İt has been revealed that the image of ugly, neglected and blessed women is thrown into the background. It has been reached the idea that women's awareness should be increased so that they are not objects of consumer society.