Okul öncesi öğretmenlerinin çoklu zekâ alanları, öz yeterlik inançları ve çocuk sevme düzeylerinin incelenmesi
Multiple intelligence domains, self-efficiency beliefs and child-liking levels of preschool teachers
  1. Tez No: 677172
  2. Yazar: EMİNE HİLAL İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin çoklu zekâ alanları, öz yeterlik inançları ve çocuk sevme düzeylerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokulları ve anasınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırma korelasyonel tarama modelinde planlanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“ Çoklu Zekâ Ölçeği”,“Okulöncesi Öğretmenleri Öz Yeterlik İnançları Ölçeği”,“Barnett Çocuk Sevme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri normal dağılım göstermediğinden verilerin analizinde parametrik olmayan testlerden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin en baskın zekâ alanı bedensel-kinestetik-kinestetik zekâ alanı olarak bulunurken çoklu zekâ alanlarında öğretmenlerin mesleği isteyerek tercih etme durumuna, mesleki deneyim yılına, sınıflarında bulunan çocuk sayısına ve görev yaptıkları okul öncesi eğitim kurumu türüne göre anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Öğretmelerin öz yeterlik inançlarının en yüksek olduğu alt boyut“planlama”olarak saptanmıştır. Öğretmenlerin mesleği isteyerek tercih etme durumuna göre“iletişim”,“aile katılımı”,“öğrenme ortamlarının düzenlenmesi”alt boyutlarında ve toplam öz yeterlik puanlarında, mesleki deneyim yıllarına göre ise“aile katılımı”,“planlama”alt boyutları ve toplam öz yeterlik puanlarında, sınıfındaki öğrenci sayısına göre“sınıf yönetimi”alt boyutunda, öğretmenlerin çalıştıkları okul öncesi eğitim kurumlarının türüne göre“öğrenme öğretme süreci”ve“planlama”alt boyutlarında anlamlı fark bulunmuştur. Öğretmenlerin çocuk sevme düzeyleri genel olarak yüksek bulunurken mesleği isteyerek tercih etme durumuna, mesleki deneyim yıllarına ve sınıfında bulunan çocuk sayısına göre anlamlı fark oluşturmadığı görülmüştür. Anasınıflarında çalışan öğretmenlerin ise çocuk sevme düzeyleri anaokullarında çalışan öğretmenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Okul öncesi öğretmenlerinin çoklu zekâ alanları ile öz yeterlik inançları ve çocuk sevme düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin öz yeterlik inançları ve çocuk sevme düzeyleri arasında ise düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine preschool teachers' multiple intelligence domains, self-efficacy beliefs and child liking levels. The sample group of the study consisted of preschool teachers working in kindergartens and nursery classes affiliated to Gaziantep Provincial Directorate of National Education in the 2020-2021 academic year. The study was planned in the correlational survey model.“Demographic Information Form”,“Multiple Intelligence Survey”,“Preschool Teachers' Self-Efficacy Beliefs Scale”, and“Barnett Liking of Children Scale”were used as data collection tools. Since the data of the study were not normally distributed, non-parametric tests were used in the analysis of the data. According to the findings of the study indicated that while the most dominant intelligence domain of the teachers was bodily intelligence, there was no significant difference in the multiple intelligence domains according to status of willingly choosing the profession, the years of professional experience, the number of children in their classes and the type of preschool education institution they work in. When the self-efficacy beliefs of the preschool teachers were examined, it was determined that the teachers had the highest self-efficacy beliefs in“Planning”subscale. A significant difference was found in the communication, family involvement, and accommodations of learning and teaching environments subscales and total self-efficacy scores according to the teachers' status of willingly choosing the profession, in the family involvement and planning subscales and total self-efficacy scores according to the years of professional experience, in the classroom management subscale according to the number of students in the class, and in the“learning-teaching process”and“planning”subscales according to the type of preschool education institutions they work in. While the teachers' level of liking children was high in general, there was no significant difference in terms of their status of willingly choosing the profession, their years of professional experience and the number of children in their class. The level of liking children was higher in teachers working in nursery classes than teachers working in kindergartens. There was no significant correlation between preschool teachers' multiple intelligence domains, self-efficacy beliefs and child liking levels. A low significant correlation was found between preschool teachers' self-efficacy beliefs and their levels of liking children.