Computer aided thermal analysis of buildings acording to Turkish thermal insulation regulations
  1. Tez No: 6772
  2. Yazar: NURDAN SEVER
  3. Danışmanlar: UĞUR G. YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
TÜRKİYE'DEKİ ISI YALITIM YÖNETMELİ?İNE GÖRE BİLGİSAYAR DESTEKLİ BİNA IS İSAL analizi SEVER, Nurdan Yüksek Lisans Tezi, Yapı Bilimleri Bölümü -Tez yöneticisi : Öğr. Gör. Uğur G. YALÇINER Haziran 1989, 377 sayfa ÖZET Bu çalışmanın amacı, binalardaki ısı kayıplarının azaltılması ve bina dış kabuğunu oluşturan duvar, çatı, döşeme gibi bina bileşenlerinin Türkiye'deki yönet meliklere uygun olarak tasarlanabilmeleri için, bina ısısal analizinin Bilgisayar desteğiyle yapılmasını sağlamaktır. Öncelikle, Yönetmelikler içinde yer alan malzeme lerin yaraşıra piyasada çokça kullanılan malzemeler ana liz edildi ve biı~ malzeme veri tabanı hazırlandı. Ayrıca yönetmelikte tanımlanan her bir bina bileşeni için çok sayıda farklı malzemenin kombinasyonundan oluşan tipler geliştirildi. Programın ısısal analiz yapabilmesi için, tiplerin her biri için ayrı birer veri tabanı hazırlandı. Sonuç olarak, özellikle mimar ve mühendislerin kullanımına yönelik, binaya ait bilgilere göre, yönetme liklere uygun bina bileşenleri öneren bir bilgisayar programı hazırlandı. Anahtar Kelimeler : Isısal Analiz, Isı Yalıtım Yönetmeliği, Bilgisayar Destekli Isı Analizi Bilim Dalı Sayısal Kodu : 601.02.02 iv
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED THERMAL ANALYSIS OF BUILDINGS ACCORDING TO TURKISH THERMAL INSOLATION REGULATIONS SEVER, Nurdan M.S. in Building Science Supervisor : Instructor Uğur G. YALÇINER June 1989, 377 pages ABSTRACT The major aim of this study is to analyse the thermal properties of the buildings according to the Turkish Regulations by using the facilities provided by computers, in order to reduce heat losses of a building and to design its components such as outside wall, floor, roof, etc. that form the exterior shell. First of all, commonly used materials in the mar ket and the materials expressed in the Regulations have been analysed and a material database file has been prepared. In addition, the const. types which are the combinations of different materials have been developed for each building component expressed in the Regulations. To be able to make any thermal analysis by using the program, different database files have been prepared for each of the types. Finally, a computer program which propose optimum types of the building components. accor ding to the information of building given by any user has been developed for especially architects and engineers. Keywords : Thermal Analysis, Heat Insulation Regulations, Computer Aided Thermal Analysis Building Science Numeric Code : 601.02.02 iii