İş sağlığı ve güvenliğinde kamusal yaptırımlar
Public sanctions on health and safety at work
- Tez No: 677260
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 506
Özet
Çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında, özel hukuk kaynaklı yaptırımlar kadar kamu hukuku kaynaklı yaptırımlar da önemli bir rol üstlenmektedir. Bu yaptırımlar idari ve cezai niteliktedir. İdari yaptırımlar, Türk hukukunda genellikle idari para cezası ve işin durdurulması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Cezai yaptırımlar ise hapis cezaları ve adli para cezalarından ibarettir. Bu çalışmada, ilk olarak iş sağlığı ve güvenliği kavramları hakkında açıklamalarda bulunulmuş, daha sonra iş kazası ve çalışan kavramları açıklanmıştır. Sonrasında idari ve cezai yaptırımların uygulanmasında önemli rolü olan iş sağlığı ve güvenliği teftiş sisteminden bahsedilmiştir. Devamında iş sağlığı ve güvenliğindeki idari ve cezai yaptırımlar, bu yaptırımların uygulanmasına esas şartlar ve hükümleriyle birlikte inceleme konusu yapılmıştır. Son olarak Avrupa ve Dünya ülkelerinden kamusal yaptırım örnekleri verilerek karşılaştırmalı hukuktan faydalanılmıştır. Sonuç bölümünde ise konunun genel çerçevesi çizilip iş sağlığı ve güvenliğindeki kamusal yaptırımlarla ilgili tespit ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Public law based sanctions play an important role in terms of ensuring the occupational health and safety of employees as much as the private law based sanctions. These sanctions are administrative and punitive. Administrative sanctions usually take place as administrative penalty fine and the suspension of the work in Turkish law. Penal sanctions include prison term and judicial fine. Firstly, the concepts of occupational health and safety were expressed, and then the concepts of occupational accident and employee were explained in this study. Later, the occupational health and safety audit system having an important role in the implementation of the administrative and penal sanctions, was addressed. The administrative and penal sanctions regarding the occupational health and safety, and the conditions and provisions based on the implementation of these sanctions were examined. Lastly, the examples of public sanctions in Europe and the world were presented and comparative law was used. In the conclusion section, the general framework of the subject was drawn and some determinations and recommendations about occupational health and safety were provided.