Ethem Ruhi and the Balkan gazette
Ethem Ruhi ve Balkan gazetesi
  1. Tez No: 677274
  2. Yazar: HATİCE KAMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ IŞIKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Plovdiv'de Ethem Ruhi tarafından çıkarılan Balkan Gazetesi'nin haber ve dağıtım ağlarını ve mesleki tutumunu incelemektedir. Bulgaristan Türklerinin uzun ömürlü yayınlarından biri olan gazetenin başarısı mevcut literatürde, hakim paradigmaların izdüşümü olarak, Ruhi'nin Jön Türk karakterine bağlanmaktadır. Buna göre“Türklerin haklarını savunan”Ethem Ruhi halka modernleşmeci fikirleri aşılamak için uğraşmış ve gazeteciliği de bu uğurda bir araç olarak kullanmıştır. Ancak bu çalışma Balkan Gazetesi'nin başarısını farklı bir açıdan değerlendirmektedir. Çalışmada iddia edildiği şekilde, halkın habere talebi sonucu ortaya çıkan Balkan, yine bu talebi karşıladığı ölçüde yayınlanmaya devam etmiştir. Dolayısıyla Balkan Gazetesi'nin en dikkate değer özelliği geniş haber alma ve dağıtım ağıdır. Ayrıca Ethem Ruhi'nin Balkan öncesindeki gazetecilik kariyeri, farklı şehirlerde edindiği deneyimler ve bu deneyimler sonucu değişen gazetecilik anlayışı da incelenmeye değerdir. Böylesi bir inceleme Osmanlı basın tarih yazımına da farklı bir bakış açısı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines one of the longest-lived newspapers of Bulgaria's Muslims, the daily Balkan Gazette, published by Ethem Ruhi in Plovdiv. It proposes an alternative explanation for Balkan Gazette's success. It argues that high circulation and wide news network of this journal enabled it to gain a substantial readership throughout Bulgaria. Moreover, Ethem Ruhi's changing attitude towards journalism played an important role in this success. Therefore, his journalistic experiences and the breaking points he had during his journalistic career are worth investigating. Such an investigation would also be helpful in developing an alternative approach to the Ottoman press.