Edhem Ruhi Balkan ve Balkan gazetesi (1907-1908)
Edhem Ruhi (Balkan) and Balkan newspaper [1907-1908)
- Tez No: 515952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, bütün ömrünü Osmanlı Devleti'nin meşruti bir idare ile yönetilmesi ve içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtularak, dünya devletler arenasında eski güçlü günlerine dönebilmesi için mücadele ile geçiren ve bu mücadele sırasında, yurtdışındaki sürgün hayatının bir bölümünü yaşadığı Bulgaristan'daki Türklerin haklarını korumak için çabalayan Edhem Ruhi Balkan'ın hayat hikayesini ve onun yayımladığı, Bulgaristan'daki Türklerin sesi haline gelen Balkan gazetesinin 1907-1908 yıllarındaki sayılarını incelemektedir. Çalışmada çoğunlukla birinci el kaynaklar kullanılmıştır. Başbakanlık Osmanlı Arşivinde yapılan araştırmalar sonucunda alınan konu ile ilgili belgeler ve Balkan gazetesinden makale ve haberler tezin ana kaynaklarını oluşturmaktadır. Konu ile ilgili ikinci el kaynaklar ile çerçevenin çizilmesi ve birinci el kaynaklardan elde edilen bilgilerin desteklenmesini sağlamıştır. Çalışma ile 20. yüzyılın başında, ömrü hayatı Türk milletinin ilerlemesi için mücadele ile geçmiş bir Jön Türk'ün gözünden Bulgaristan'daki Türklerin durumu, Osmanlı Devleti'nin siyasi durumu, dünyadaki gelişmeler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work in focusing on the life story of Edhem Ruhi Balkan, who spent all his life to establish a constitutional monarchy regime for solving the problems of the Ottoman Empire and made it a world power again, and on Balkan newspaper that the issues of the years 1907-1908, which was published by him during his exile in Bulgaria to defend the rights of Turkish minority in Bulgaria. Primary sources were mostly used in this thesis. The archival documents taken from the Ottoman Archives and the articles and news from the Balkan newspaper are the main sources of this thesis. Secondary sources related with the topic were used to support the information taken from the primary sources. With this thesis, it is tried to figure out the situation of the Turkish minority in Bulgaria, political situation of the Ottoman Empire and the political developments in the world from the point of view of a Young Turk who spent all his life for the progress of Turkish nation.