Su ve sentetik bazlı boya imalatında kullanılmak amacıyla mikronize malzemelerin hazırlanması
Water-based paint and synthetic for use in the manufacture of micronized preparation of materials
- Tez No: 417102
- Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Boyalar yüzeylerin korunması veya dekoratif amaçlarla çeşitli yüzeylere uygulandığında yüzeyler üzerinde kuruyan bir film tabakası oluşturan kimyasal bileşimlerdir. Boyayı teşkil eden bileşenler; 1-Bağlayıcılar, 2- Pigmentler, 3- Extenders, 4- Katkı ve dolgu maddeleri, 5- Kimyasal ajanlar, 6- Solventler, 7- Özel amaçlı boyalarda özel amacı sağlayan diğer kimyasallar şeklinde sıralanabilir. Boya içerisine katılan katkı ve dolgu maddeleri, boyanın yoğunluk, yüzey düzgünlüğü, matlığı, maliyeti gibi unsurları ayarlamak amacıyla boya içine girilen katı maddelerdir. Çoğunlukla dolgu maddesi olarak kalsit kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, boyalarında dolgu maddesi olarak kalsit yerine mikronize edilmiş asidik pomza taşı (pumice stone) kullanıldı. Kullanılan bu malzeme ile boya kalitesi artırılmış ve özellikle dış cephede boya ömrünün uzayacağı ve ısı yalıtımı sağlayacağı öngörülmüştür. Dünya pomza rezevlerinin yaklaşık %40'ı (7.4 milyar m³'den fazla) ülkemizde bulunmaktadır. Bu rezervlerin %55'lik kısmı ise Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Van, Ağrı ve Bitlis illerindedir. Yüzüncü Yıl Üniversitesinin bu rezervlere yakınlığı düşünüldüğünde, sadece bu bölgede değil, işlenmiş malzeme olarak tüm Türkiye genelinde kullanılabilecek önemli bir malzemenin sektöre kazandırılacağı görülmektedir. Pomza taşı ortalama %70 oranında SiO₂ ve %18 oranında da Al₂O₃ ihtiva etmektedir bu kimyasal bileşim pomza taşına aşınmaya karşı ve yüksek ısıya karşı önemli dayanım özelliği kazandırmaktadır. Ayrıca pomza taşının sahip olduğu ortalama 5,5 (Mohs skalası) civarındaki sertlikte bu sektörde kullanımını ekstra önemli kılmaktadır. Bütün bu özellikler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, pomza taşının çeşitli boyutlarda mikronize edilip boyalarda bağlayıcı dolgu malzemesi olarak kullanılması ile bu alana önemli bir katkı sağlanacağı açıktır. Bu malzemenin hem yukarıda sayılan üstün özelliklerinden dolayı hem de ucuz hammadde olmasından dolayı bu sektöre ekonomik katkı sağlayacağında görülmektedir. Üniversite sanayi işbirliği kapsamında San-Tez projesi olarak yürütülecek bu çalışmanın neticesinde elde edilecek sonuçların, ülke ekonomisine katma değer ve iş istihdamını arttırıcı yönde etkiler oluşturacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Dyes are chemical compounds which form a film on the surface dryness with protecting or decorative purposes surfaces when applied to various substrates. Dye-forming components; 1-Binders, 2-Pigments, 3- Extenders, 4-Fillers and additives, 5- Chemical agents, 6-Solvents, 7- Special purpose paint can be listed as other chemicals that provide special purpose. Paint into the additives and fillers, paint density, smoothness, opacity, are entered into the paint solids to adjust factors such as cost. It is mostly used as a filler calcite. In this study, the dye instead of micronized calcite as fillers acidic pumice (pumice stone) was used. Paint quality and the material used are increased and are intended to paint the exterior space of life and to provide thermal insulation. Approximately 40% of the world reserves of pumice (more than 7.4 billion cubic meters) are located in our country. The 55% portion of these reserves in the eastern Anatolian region of Van, Agri and Bitlis provinces. When considering the proximity to the University reserves the centenary year, not only in this region, Turkey will gain industry has seen a significant material that could be used throughout the processed material. Pumice SiO₂ averaged 70% and 18% in the chemical composition contains Al₂O₃ pumice stone against corrosion and imparts significant resistance property against high temperature. Also owned by the pumice average of 5.5 (Mohs scale) about the use of hardness makes it extra important in this sector. When all this beauty as a whole, whether micronized in various sizes with a pumice stone to be used as filler in paint binder is obvious that provided an important contribution in this field. This material as mentioned above and also due to cheap raw materials due to outstanding features seen'd provide economic contribution to this sector. University-Industry cooperation project will be carried out as San-Tez the results to be obtained as a result of this work is considered the country's economy will create added value and employment increases it affects business.