The fair progress of the construction project and the conflict settlement between the client and the contractor
  1. Tez No: 677335
  2. Yazar: ZAINAB ALI HUSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Etkinliklerinden dolayı, Mühendislik Sözleşmeleri (AK) her iki taraf tarafından sözleşmenin oluşturulduğu hedefe hizmet eden proje yürütme planı olarak kabul edilir. Ancak, sözleşmenin temelde çözmediği bazı ihtilaflar var ve bu da iki tarafın yargıya, uyuşmazlık çözüm panellerine ve diğer alternatif yollara başvurmasına neden oluyor. Bu çalışma, sözleşme aşamasında yer alan çözümlerin çoğunu, sözleşme tarafları arasındaki anlaşmazlıkların salgınını sınırlamak için gerekenlere göre mükemmelliğine kadar projenin en kritik aşaması olduğu için açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır, bu da çalışmayı iki çerçeveye bölerek bir çatışmaya dönüşebilir. , birincisi teoriktir ve aşamaların kapsamlı bir çalışmasını içerir. Fizibiliteden teslimata ve belgelere ve çatışmalar, nedenleri, bunların nasıl önlenebileceği, anlaşmazlıklar, bölünmeleri ve bunların nasıl çözülecekleri hakkında bilgi vermeye kadar projeyi tamamlamak. İkinci çerçeve pratiktir. Çalışma alanından ve sorunun gerçekliğinden bir anket verisinin yanı sıra, verilerin gözden geçirildiği ve sorunun çözümüne yardımcı olacak bazı sonuçlara varmak için tartışıldığı araştırma hipotezlerinden oluşur. Sözleşmenin sonuçlandırılması aşamasından itibaren uyuşmazlıkların oluşmasını önlemek ve bu nedenle araştırmayı destekleyecek öneriler almak, İnşaat Sanayii'ndeki (CI) anlaşmazlıkları azaltmak ve içinde temsil edilen mesleğin genel politikalarında karar vericileri belirlemek esastır. Hukuk bölümlerine danışmadan sözleşme imzalarken, proje aşamalarındaki sorunların nedeni olduğu için önemli bir etki vardır. Teklif sıralandıktan sonra, sözleşmenin türüne bağlı olarak sözleşme dili ve formülünün önemi nedeniyle sözleşme sözleşmesi iyi formüle edilir, çünkü yasalara uyuyor olması gerekir ve sözleşme şekli sözleşme türüne bağlı olarak farklılık gösterir. Mühendislik sözleşmesinin maddeleri her bir tarafın rolünü ve sorumluluklarını tanımlar ve sözleşmeyi imzalamadan önce kapsamlı ön çizimlerle uygun ve kapsamlı bir proje çalışması eksikliği olmadığı ve ekstra çalışmalar için gerekli önlemleri vermediği sürece sözleşmeden herhangi bir sorun olmayacağını belirtir. Bir sözleşme anlaşmazlığının ortaya çıkma nedeni.
Özet (Çeviri)
Because of their effectiveness, Engineering Contracts (EC) are considered by both parties to be the project execution plan that serves the goal for which the contract is formed. However, there are some conflicts that the contract does not fundamentally resolve, causing the two parties to resort to the judiciary, dispute resolution panels, and other alternative remedies. This study aims to clarify most of the solutions that are included in the contract stage as it is the most critical stage in the project until its perfection according to what is required to limit the outbreak of disputes between the contracting parties, which may develop into a conflict by dividing the study into two frameworks, the first is theoretical and includes a comprehensive study of the stages. To complete the project from feasibility to delivery and documentation and information about conflicts, their causes, how to avoid them, disagreements, their divisions, and how to settle them. The second framework is practical. It consists of a questionnaire data from the field of study and the reality of the problem, as well as research hypotheses, where the data was reviewed and discussed to arrive at some conclusions that will aid in the solution of the problem. To avoid the occurrence of disputes from the stage of concluding the contract and therefore obtain recommendations to support the research, reducing disputes in the Construction Industry (CI) and designating decision-makers in the general policies of the profession represented in it is essential. When signing contracts without consulting legal departments, there is a significant impact, as it is the cause of problems in the project stages. After the bid is sorted, the contracting contract is well formulated due to the importance of the contract language and formula, as it must be following the law, and the contract form differs depending on the type of contract. The engineering contract's clauses define each party's role and responsibilities and state that there will be no contractual problems unless there is a lack of suitable and thorough project study with comprehensive preliminary drawings before signing the contract and failing to give the essential measures for extra work. The reason for a contract dispute's occurrence.