Sağlık sistemlerinde yeniden yapılanma
Restructuring in health systems
- Tez No: 82095
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET: Anahtar bir terim olarak sağlık, sağlık uzmanları tarafından çeşitli biçimlerde tanımlanagelmiştir. 1948'de WHO, sağlığı,“yalnızca hastalık yokluğu değil, fiziksel, zihinsel ve sosyal tam iyilik hali”şeklinde tanımlamıştır. XIX. Yy. boyunca kamu sağlığı üzerindeki etkisi bakımından sağlık hizmetleri sağlanmasında en önemli devlet müdahalesi alanı, kamu sağlığına ilişkin mevzuatın yürürlüğü konulması idi. XX. Yy. in başından itabaren tıbbi sağlık memurlarının ilgisinin sınırları, ana ve çocuk sağlığına ilişkin artan devlet kaygısının bir sonucu olarak kişisel sağlık hizmetleri alanına genişledi. Sonraları, özellikle II. Dünya Savaşı'ndan sonra hükümetler, refah devletleri aracılığıyla mümkün olduğu ölçüde vatandaşlarının tümüne her çeşit sağlık hizmetlerini yaygınlaştırmaya çalıştı. Genel olarak ABD dışında batılı endüstrileşmiş ülkelerin sağlık sistemleri 1970'lere kadar iyi çalıştı. Ne var ki, bu on yıllık zaman diliminin başlarında petrol fiyatlarının dört kat artması Avrupalı gelişmiş ülkeler dahil dünya ülkelerinin çoğunda ekonomik ve mali krizlere neden oldu. Aynı on yıl içinde muhafazakar entelektüeller refah devletini eleştirmek suretiyle radikal sağ olarak adlandırılan yeni bir yaklaşımı tanıştırdı. Anılan eleştiri, hükümetin ve kamu yönetiminin rolünü yeniden düşünmeyi içeren, politikalarda dünya ölçeğinde bir değişiklik için mazeretin bir parçasını oluşturmaktadır. Bu yeni yaklaşım kaçınılmaz şekilde sağlık sistemlerini etkileyegelmiştir. Yeni kamu yönetiminin esas olarak piyasa mekanizmalarını kamu sektörüne tanıştırmak suretiyle kamu hizmetlerinin sağlanmasında yeterliliği geliştirmek biçimindeki birinci kaygısı, gerek geleneksel gerekse yeni olarak kapitalist ekonomi modeline sahip ülkelerin sağlık sistemlerine yayılmıştır. Sağlık sektörü reform programlarının ana bileşenleri sivil hizmetlerin etkinliğini geliştirme, desantralizasyon, sağlık finansmanında seçenekleri arttırma, yönetilen rekabeti tanıştırma, özel sektörle çalışma, özelleştirme ve sigortadır. Ancak son tahlilde sağlık sistemlerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin birtakım yaşamsal kaygılar mevcuttur: eşitlik gibi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Health, as a key term, has been variously defined among health specialists. In 1948, the WHO described health as“a state of complete physical, mental, and social well-being and not merely the absence of disease.”The most important area of state involvement in the provision of health services during the nineteenth century, in terms of impact on people's health, was the enactment of public health legislation. From the beginning of the twentieth century, the sphere of concern of medical officers of health extended into the area of personal health services as the result of increasing state concern with the health of mothers and young children. Afterwards, particularly after the world war second, governments tried to spread out all kinds of health services their entire citizens as far as possible through welfare states. Generally the health care systems of western industrialized countries worked well except the U.S.'s until 1970s. However, increases of oil prices fourfold at the beginning of this decade caused economic and financial crises in most of the countries in the world including European developed countries. In the same decade, critisizing welfare state conservative intellectuals introduced a new approach namely radical right. The critisizm mentioned forms part of the justification for a world-wide shift in policies, which involves re-thinking the role of government and public management. This new approach has effected health care systems unavoidably. The prime concerns of the new public management, to improve the efficiency of the provision of public services, mainly by introducing market mechanisms into the public sector, are extended to the health care systems in the countries with traditionally or newly capitalist economy model. Main components of health reform programs are progressing effectiveness of civil services, decentralisation increasing choices in health care financing, working with private sector, privatisation and insurance. But in the final analysis there have been some crucial concerns related to reconstructing of health care systems; such as equity.