6 yaş çocuklarının geometrik şekilleri tanıma becerileri, korunum becerileri ve erken matematik becerilerinin incelenmesi
İnvestigation of 6 years old children's recognition skills of geometric shapes, conservation skills and early mathematics skills
  1. Tez No: 677348
  2. Yazar: MERVE ÖZTURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Konya il merkezinde okul öncesi eğitimi alan 6 yaş çocuklarının geometrik şekilleri tanıma becerileri, korunum becerileri ve erken matematik becerilerinin incelenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu konya il merkezinde bulunan MEB'e bağlı resmi ilkokulların anasınıfı bünyesinde kayıtlı olan 322 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Sezer ve Güven(2015) tarafından geliştirilen“Geometrik Şekilleri tanıma Testi- EGBT”, Akuysal-Aydoğan (2007) tarafından geliştirilen“Piaget Sayı Korunum Testi”ve Ginsburg ve Baroody (2003) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Erdoğan(2006) tarafından yapılan“Erken Matematik Yeteneği Testi 3- TEMA 3”kullanılmıştır. Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden çalışma için gerekli olan izinler alınmıştır. Uygulamalar öncesinde uygulama ortamı ve gerekli olan materyaller hazırlanmış, ortamın sessiz ve dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak olmasına özen gösterilmiştir. Söz konusu olan her bir ölçme aracı da 322 çocuk ile birebir ve yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Ölçme araçlarının uygulanması her bir çocuk için ortalama 20-30 dk aralığında sürmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the geometric shapes recognition skills, conservation skills and early math skills of 6 year old children receiving preschool education in Konya city center. The study group of the research consists of 322 children registered in the kindergarten of official primary schools affiliated to the Ministry of National Education in Konya city center. The“Geometric Shapes Recognition Test-EGBT”developed by Sezer and Güven (2015), the“Piaget Number Preservation Test”developed by Akuysal-Aydoğan (2007) and the Turkish adaptation developed by Ginsburg and Baroody (2003) as data collection tools in the study.“Early Mathematics Ability Test 3- TEMA 3”conducted by Erdoğan (2006) was used. Necessary permissions for the study were obtained from Konya Provincial Directorate of National Education. Before the applications, the application environment and the necessary materials were prepared, care was taken to ensure that the environment was quiet and free from distractions. Each measurement tool in question was collected with 322 children using one-to-one and face-to-face interviews. The application of measurement tools took an average of 20-30 minutes for each child.