Dönel kavşaklarda yaya hacminin kavşak kapasitesine etkisi
The effect of pedestrian volume on roundabouts capacity
  1. Tez No: 677405
  2. Yazar: MELİS NAZ ESMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ATAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışma kapsamında İstanbul ili, Sarıyer ilçesi, Baltalimanı bölgesinde bulunan yaya uyarmalı flaşörlü dönel kavşak incelenmiştir. Bu kavşağın mevcut durumunu analiz edebilmek için kamera ile trafik gözlem, taşıt ve yaya sayımları yapılmış simülasyon modelleri için gerekli veriler elde edilmiştir. Simülasyon yöntemi ile kavşağın mevcut durumu modellenerek, kavşağın mevcut durumu analiz edilmiştir. Yaya hacminin kavşak performansına etkisinin anlaşılabilmesi için yaya hacimleri arttırılarak senaryolar oluşturulmuştur. Daha sonra ise kavşağın sinyalsiz ve sinyalize dönel kavşak ve 4 kollu sinyalize kavşak olması durumlarında yaya hacmindeki değişimin kavşak performansına etkisi analiz edilmiştir. PTV VISSIM yazılımı aracılığıyla mevcut kavşak ve diğer senaryolar için elde edilen sonuçlar incelenmiş; kapasite, gecikme, hizmet düzeyi, hız, duruş sayısı, emisyonlar ve yakıt tüketimi parametreleri üzerinden karşılaştırmaları yapılarak yaya hacminin kavşak performansına etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the examinations carried out in the“Baltalimanı Roundabout”, which is currently equipped with flasher, located in Istanbul province, Sarıyer district, Baltalimanı region, are mentioned. This roundabout works as a signalized roundabout when it warns pedestrians. The traffic count, observation and simulation for the analysis of the roundabout are explained in detail. First of all, the current situation of this roundabout was already drawn on the computer aided drawing program AutoCAD with the help of measurements and observations made in the field. Then, using this drawing as a base with the help of VISSIM program, the road network of the existing junction was created in the simulation environment. After the assignment was made with the peak hour traffic volume values obtained from traffic measurements, studies were started to analyze the effects of pedestrian movements on the junction capacity. First of all, the current situation of the roundabout was modeled with the simulation method roundabout was analyzed. Scenarios were created by increasing pedestrian volumes in order to understand the effect of pedestrian volume on junction performance. In the analyzes, the effect of the changes in the pedestrian volume on the junction capacity in the case of an unsignalized roundabout, a signalized roundabout and a 4-way signalized junction was also investigated in the simulation environment. The results obtained for existing junctions and other scenarios through PTV VISSIM software were examined; comparative graphs were created based on the parameters of capacity, delay, service level, speed, stops, emissions and fuel consumption, and the effect of the increase in pedestrian volumes on the performance of junctions in different control and geometry was evaluated.