Viteksin ve viteksin yüklü taşıyıcı sistemin nöropatik ağrı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of vitexin and vitexin loaded carrier system on neuropathic pain
- Tez No: 677488
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİYE ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Viteksin, antinosisepsiyon dahil olmak üzere çeşitli farmakolojik etkiler gösterdiği bilinen ve daha önce nöropatik ağrı üzerindeki etkisi detaylı olarak çalışılmamış bir flavonoiddir. Bu tez çalışmasında, viteksin ve katı lipit nanopartiküle yüklenmiş viteksinin nöropatik ağrı üzerindeki olası etkilerinin belirlenmesi, karşılaştırılması ve bu etkinliğe serotonerjik sistemin katılımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sıçanlarda kronik konstrüksiyon sinir hasarı ile indüklenen nöropatik ağrı modeli geliştirilerek, 5, 10, 20, 40 mg/kg viteksinin anti-allodinik ve antihiperaljezik etkisi değerlendirildi. Viteksinin sağladığı anti-allodinik ve antihiperaljezik aktiviteye serotonerjik sistemin katılımını incelemek amacıyla WAY-100635 (5-HT1A reseptör antagonisti), ketanserin (5-HT2A/2C reseptör antagonisti) ve ondansetron (5-HT3 reseptör antagonisti) kullanıldı. Elde edilen verilere göre; uygulanan tüm dozlarda viteksin anti-allodinik etkinlik gösterirken, 5 mg/kg viteksin uygulaması haricinde antihiperaljezik etkinlik gösterdi. Buna göre seçilen 5 mg/kg viteksin ile katı lipit nanopartikül formülasyonu hazırlandı. 5 mg/kg saf viteksin ve 5 mg/kg viteksin yüklü taşıyıcı sistemin anti-allodinik ve antihiperaljezik etkileri karşılaştırıldığında ise viteksin yüklü taşıyıcı sistemin anlamlı etki gösterdiği belirlendi. Viteksinin anti-allodinik ve antihiperaljezik etkinliğine 5-HT1A ve 5-HT3 reseptör stimülasyonlarının belirgin katkı sağladığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Vitexin is a flavonoid known to have various pharmacological activities including antinociception and its effect on neuropathic pain has not been studied in detail before. In this thesis, it was aimed to determine the possible effects of the vitexin and vitexin loaded on solid lipid nanoparticle on neuropathic pain and to evaluate the relationship between this activity and the serotonergic system. A model of neuropathic pain induced by chronic construction nerve injury was developed in rats. The anti-allodynic and antihyperalgesic effects of 5, 10, 20, 40 mg/kg vitexin were evaluated. WAY-100635 (5-HT1A receptor antagonist), ketanserin (5-HT2A/2C receptor antagonist), and ondansetron (5-HT3 receptor antagonist) were used to examine the involvement of the serotonergic system in the anti-allodynic and antihyperalgesic activity provided by vitexin. According to the data; while vitexin showed anti-allodynic activity at all doses administered, it showed antihyperalgesic activity except for the application of 5 mg/kg vitexin. Accordingly, a solid lipid nanoparticle formulation was prepared with the selected 5 mg/kg vitexin. When the anti-allodynic and antihyperalgesic effects of 5 mg/kg vitexin and 5 mg/kg vitexin loaded carrier system were compared, it was determined that the vitexin loaded carrier system had a significant effect. It was determined that 5-HT1A and 5-HT3 receptor stimulations significantly contributed to the anti-allodynic and antihyperalgesic activity of vitexin.