Mükelleflerin vergi yüküne bakış açısı: Trabzon ili örneği
Taxpayer's viewpoint to tax burden: The case of Trabzon city
  1. Tez No: 677539
  2. Yazar: HAKAN KURUCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ALTINGÖZ ZARPLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Vergiler devletler adına kamu hizmetlerinin finansmanı için en önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır. Müdahaleci devlet anlayışının gelişmesiyle beraber devletlerin faaliyet alanları her geçen gün genişlemiştir ve bu duruma paralel olarak bireyler ve genel toplum üzerindeki vergi yükü artış göstermiştir. Artan vergi yükü vergiden duyulan rahatsızlığı arttırırken kamu hizmetlerinin finansmanını zora sokmuştur. Bu çalışma Türkiye'nin vergi yükü bakımından OECD ve diğer dünya ülkelerinde oldukça alt sıralarda yer almasından hareketle; bu durumun toplum nezdinde ne ölçüde geçerli olduğunu ve zihinlerindeki vergi yükü düzeyinin istatistiki verilerle ne derecede uyumlu olduğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Trabzon ilinde ikamet eden 407 kişiye anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen bulgular nesnel istatistiki veriler ile toplumun vergi psikolojisinin birbirinin tam zıttı olduğunu göstermektedir. Bu durumun ortaya çıkmasında Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin OECD ülkelerine kıyasla düşük olması ve toplam vergi yükünün dağılımı gibi faktörlerin etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Taxes constitute the most important source of income for the financing of public services on behalf of states. With the development of the interventionist state understanding, the fields of activity of states have expanded day by day and parallel to this situation, the tax burden on individuals and the general society has increased. The increasing tax burden has increased the discomfort with the tax and has made the financing of public services difficult. Based on the fact that Turkey ranks quite low in the OECD and other world countries in terms of tax burden; It aims to determine to what extent this situation is valid for the society and to what extent the level of tax burden in their minds is compatible with the statistical data. In this direction, a questionnaire was applied to 407 people residing in the city of Trabzon. The findings show that there is a discrepancy between the objective statistical data and the tax psychology of the society, and the results are opposite to each other. The reasons for these results are factors such as the low national income per capita in Turkey compared to OECD countries and the distribution of the total tax burden.