İşletmelerdeki iç denetim ve iç kontrol uygulamaları
Internal audit and internal control applications in business
- Tez No: 677561
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İç kontrol, işletme faaliyetlerinin etkin ve verimli olmasına, mali raporlamanın güvenilir olmasına, yasa ve mevzuata uyumun sağlanmasına yardımcı olan bir sistemdir. İç kontrol sistemi, işletmenin yönetim kurulu, yöneticileri ve çalışanları tarafından yönlendirilir ve yönetimin sorumluluğundadır. İşletmenin faaliyetlerinde etkinlik ve verimlilik kazanması adına iç kontrol uygulamaları günden güne önem kazanmıştır. İç denetim ise hata ve hileleri önlemek, sistemleri iyileştirmek ve işletmenin karşı karşıya olduğu ya da olabileceği riskleri belirlemek ve bu risklere karşı alınan önlemlerin doğruluğunu tespit etmek amacıyla yapılan bir denetimdir. Yöneticiler işletmenin iç kontrollerinin işleyişini, iç denetim raporları sayesinde takip ve kontrol ederler. İç denetim faaliyeti kontrollerin etkinliğini, verimli çalışıp çalışmadığını ve iç kontrol sistemini sürekli olarak geliştirmek amacıyla işletmenin etkin kontrollere sahip olmasına yardımcı olmaktadır. İç kontrol sisteminin etkinliği ve yerindeliğinin değerlendirilmesi için iç denetim faaliyetine ihtiyaç duyulur. İç denetim ve iç kontrol farklı uygulamalar gibi görünse de birbirlerini tamamlarlar. İç denetim işletme yöneticilerine bilgi sağlarken aynı zamanda sürecin kontrolünü sağlar ve sistemin etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Uygulama örneğimizde de görüldüğü üzere işletmeler devamlı olarak faaliyetlerinde etkinlik, verimlilik ve mali raporlarına güven sağlamak istiyor ise işletmede etkin bir iç kontrol ve iç denetim uygulamalarına yer vermelidir. İşletmenin mevcut iç kontrol politikaları olsa dahi bu politikaların işleyişini sürekli olarak gözlemlemeli ve sistemi iyileştirmelidir. Bu araştırmanın amacı iç kontrol ve iç denetim uygulamalarını ve aralarındaki ilişkiyi inceleyerek, bu uygulamaların işletmeler üzerindeki etkilerini saptamaktır.
Özet (Çeviri)
Internal control is a system that helps to ensure effective and efficient business activities, reliable financial reporting, and compliance with laws and regulations. The internal control system is guided by the board of directors, managers, and employees of the enterprise and is the responsibility of the management. In order to gain effectiveness and efficiency in the activities of the enterprise, internal control practices have gained importance day by day. Internal auditing is to prevent errors and tricks, improve systems and identify the risks that the enterprise faces or may pose. An internal audit is carried out to determine the accuracy of the measures taken against these risks. Managers monitor and control the functioning of the company's internal controls through internal audit reports. Internal audit activity controls the effectiveness of controls, whether they are working efficiently. Internal audit activity helps the enterprise to have effective controls to continuously improve the internal control system. Internal audit activities are needed to evaluate the effectiveness and propriety of the internal control system. Although internal auditing and internal control may seem like different applications, they complement each other. Internal audit provides information to business managers, while also providing control of the process and helping the system run effectively. As can be seen in our practice example, if businesses want to ensure continuous confidence in their activities, efficiency, and financial reports, they should include effective internal control and internal audit practices. Even if the company has existing internal control policies, the functioning of these policies should be continuously monitored and the system should be improved. This research aims to examine the internal control and internal audit practices in the company and to determine the effects of these practices on the enterprise.