Otantikliğin tavsiye etme niyeti ve destinasyon tatmini üzerindeki etkisinde algılanan destinasyon imajının aracılık rolü
The mediation role of perceived destination image in the effect of authenticity on the intention to recommend and destination satisfaction
- Tez No: 677574
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son zamanlarda turistlerin sıradan yaşamdan uzaklaşmak ve farklı olana yönelmek için kültürel unsurlara ve otantik değerlere yöneldiğini görmekteyiz. Turistlerin yeni deneyimler kazanmak istemesinde, yöreye özgün unsurların ve kültürel öğelerin ön plana çıkarılması ve tanıtılması büyük önem taşımaktadır. Bu noktada, yöreye özgü geçmişten günümüze özelliklerini koruyan otantik değerlerin sunulması turistin farklı ve hatırlanabilir deneyim yaşamasını sağlamaktadır. Özellikle turistlerin ziyaretleri sırasında edindiği deneyimler, bölgeye yönelik imajlarını, tatmin düzeylerini ve seyahat sonrası tavsiye niyetlerini etkilemektedir. Ziyaretten memnun ayrılan turistin bu bölgede edindiği deneyimi, tarihi dokuyu farklı bulması bu ziyareti hatırlanabilir kılmakta ve sonraki seyahat davranışlarını etkilemektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, otantikliğin tavsiye etme niyeti ve destinasyon tatmini üzerindeki etkisinde algılanan destinasyon imajının aracılık etkisi incelenmiştir. Bu araştırmada, Beypazarı'nı ziyaret eden turistlerin Beypazarı'nı otantik olarak değerlendirip değerlendirmediği, Beypazarı destinasyonuna yönelik algıladıkları imajın ne yönde olduğu, bu destinasyondan tatmin sağlayıp sağlamadıkları ve bu destinasyonu tavsiye etme niyetinde olup olmadığı açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede çalışmanın amacı, otantikliğin ve algılanan destinasyon imajının tavsiye etme niyeti ve destinasyon tatmini üzerindeki etkisinin tespit edilmesidir. Bu çalışmanın uygulama alanını, Beypazarı'nı ziyaret eden turistler oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında yüz yüze görüşme ve dijital form yöntemi ile anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizinde SPSS 23 ve LISREL 8.80 paket programları kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirlikleri araştırılırken Cronbach's Alpha değerlerinden yararlanılmıştır. Ölçeğin faktörel modellenebilirliği araştırılırken madde tutarlılıkları için Bartlett's Küresellik Testinden; maddeler arasındaki ilişkilerin ölçülebilmesi için de Kaiser-Mayer-Olkin Testinden (KMO) yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, nesnel otantikliğin, tavsiye etme niyeti ile ilişkisi bulunmuş, ancak algılanan destinasyon imajının aracılık etkisi dahil olunca bu ilişki ortadan kalkmıştır, bu sebeple algılanan destinasyon imajı, nesnel otantikliğin tavsiye etme niyetine olan etkisinde tam aracılık göstermiştir. Yapısal otantikliğin tavsiye etme niyeti üzerindeki etkisine algılanan destinasyon imajı aracılık etkisi göstermemiştir. Varoluşsal otantikliğin tavsiye etme niyeti ile ilişkisi bulunmuştur ve algılanan destinasyon imajının aracılık etkisi bu ilişkiyi etkilemiştir, dolayısıyla algılanan destinasyon imajı, varoluşsal otantikliğin tavsiye etme niyetine olan etkisinde kısmi aracılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
We see that recently tourists turn to cultural elements and authentic values in order to move away from ordinary life and move towards different things. Highlighting and promoting the unique elements and cultural elements of the region is of great importance for tourists to gain new experiences. At this point, presenting the authentic values that are peculiar to the region and have been popular from the past to the present provides tourists to have a different and memorable experience. In particular, the experiences of tourists during their visit affect their image of the area, their level of satisfaction and their post-travel intentions to recommend. The fact that the tourists who are satisfied with their visit find the experience and the historical texture in this region interesting makes their visit memorable and affects their subsequent travel behaviors. Therefore in this study, the mediating effect of perceived destination image on the effect of authenticity on intention to recommend and destination satisfaction was examined. Within the scope of the present research, it has been tried to explain whether the tourists visiting Beypazarı evaluate Beypazarı as authentic, what kind of image they perceived towards the Beypazarı destination, whether they were satisfied with this destination and whether they intended to recommend this destination. In this context, the aim of the study was to determine the effect of authenticity and perceived destination image on intention to recommend and destination satisfaction. The field of application of this study consisted of the tourists visiting Beypazarı. Face to face interviews and questionnaires as digital form were used to collect data. SPSS 23 and LISREL 8.80 package Programs were used to analyse the data. Cronbach Alpha coeffcients were used for the reliability tests. For the factorial modeling of the scale, Bartlett's Test of Sphericity was used for item consistency and Kaiser-Mayer-Olkin Test (KMO) was used to measure the relationships between items. As a result of the research, it was found out that there is a relationship between objective authenticity and intention to recommend but when the mediating effect of perceived destination image was included this relationship has disappeared. Thus, the perceived destination image pointed out that fully mediated effect that objective authenticity on the intention to recommend. It was also determined that perceived destination image doesn't show mediating effect of structural authenticity on intention to recommend. There is a relationship founded that between existential authenticity and intention to recommend and the mediating effect of perceived destination image has effected this relationship, so the perceived destination image showed partially mediated effect that existential authenticity on the intention to recommend.