Adölesan voleybolcuların üst ekstremite fonksiyonelliğinin ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of upper extremity functionality and quality of life of adolescent volleyball players
  1. Tez No: 677575
  2. Yazar: FIRAT KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BÜYÜKTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Üst ekstremite mobilite ve becerileri yerine getirmek için vücudun omuz, kol, dirsek, ön kol, el ve el bileğini içerisine alan kısmıdır. Üst ekstremitenin yoğun olarak kullanıldığı voleybol profesyonel, amatör ve eğlence amacıyla her yaş kategorisindeki insanların oynadığı en popüler spor türlerinden biridir. Bu popülerlik adölesan bireylerin voleybola yönelmesine olanak sağlamaktadır. Adölesan bireylerin voleybol oynaması üst esktremitelerinde bazı parametrelerde gelişmeler meydana getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, adölesan voleybolcuların üst ekstremite fonksiyonelliğini ve yaşam kalitesini incelemek idi. Çalışmaya Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde kayıtlı 20 adölesan voleybolcu ve spor alışkanlığı olmayan 20 sedanter birey katıldı. Çalışma değerlendirmeleri Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Aşıkpaşa Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Katılımcıların üst ekstremite fonksiyonelliği ve yaşam kalitesi WHOQOL-BREF ve Q-DASH anketleri ile Disklere Dokunma Testi, El Pençe Kuvvet Testi, Bükülü Kol Asılma Testi, Modifiye Push-up Testi, Nelson El Reaksiyon Testi, Sağlık Topu Fırlatma Testi, Sırt Kaşıma (Back Scratch) Testi ve Üst Ekstremite Y Denge Testi ile değerlendirildi. Gruplar arası istatiksel analiz sonuçlarına göre; Disklere Dokunma Testi, Bükülü Kol Asılma Testi, Modifiye Push-up Testi, Nelson El Reaksiyon Testi, Sağlık Topu Fırlatma Testi ve Üst Ekstremite Y Denge Testi sonuçlarında sporcu grup lehine anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, çalışmamız adölesan dönemde voleybol oynayan bireylerin üst ekstremite kuvveti, dayanıklılığı, patlayıcı gücü, hareket hızı, reaksiyon zamanı ve dengesinin geliştiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle adölesan dönemde bireylerin spora yönlendirilmesini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The upper extremity is the part of the body that includes the shoulder, arm, elbow, forearm, hand and wrist to perform mobility and skills. Volleyball, upper extremity is used extensively, is one of the most popular sports played by people of all age categories for professional, amateur and recreational purposes. This popularity allows adolescents to gravitate towards volleyball. Adolescent individuals playing volleyball causes improvements in some parameters in their upper extremities. The aim of this study was to examine upper extremity functionality and quality of life of adolescent volleyball players. 20 adolescent volleyball players registered in Kırşehir Provincial Directorate of Youth and Sports and 20 sedentary individuals without sport habits participated in the study. Study assessments were carried out in Aşıkpaşa Indoor Sports Hall affiliated to Kırşehir Youth and Sports Provincial Directorate. Upper extremity functionality and the quality of life of the participants was evaluated with WHOQOL-BREF and Q-DASH questionnaires, Plate Tapping Test, Hand Claw Force Test, Bent Arm Hang Test, Modified Push-up Test, Nelson Hand Reaction Test, Medicine Ball Throwing Test, Back Scratch Test and Upper Extremity Y Balance Test. According to the statistical analysis results between groups; A significant difference was found in favor of the athlete group in the results of the Plate Tapping Test, Bent Arm Hang Test, Modified Push-up Test, Nelson's Hand Reaction Test, Medicine Ball Throwing Test and Upper Extremity Y Balance Test (p0,05). In conclusion, our study revealed that individuals who played volleyball in adolescence had improved upper extremity strength, endurance, explosive power, movement speed, reaction time and balance. For this reason, we think that individuals will be directed to sports in the adolescent period.