Yemek kamyonları (food-truck) akımının bilinirlik ve tercih edilme durumu üzerine bir çalışma
A study on the awareness and preference of the food truck current
  1. Tez No: 677577
  2. Yazar: DUYGU DÜZLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA SARPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, Ankara'nın Çankaya bölgesindeki kişilerin yemek kamyonlarının (Food-Truck) bilinirliği ve tercih etme durumları hakkında daha donanımlı bilgi almak amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Nisan-Haziran 2020 tarihinde uygulanmış ve veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların %57,6'sı kadın, %61,2'si 25-34 yaş aralığında, %64,3'ü bekar, %75,0'ı üniversite eğitim düzeyine sahip, %46,5'i işçi, %69,3'ü kendi evinde ailesiyle birlikte yaşadığı, %26,9'u 2001-3500 TL aralığında aylık geliri olduğu tespit edilmiştir. %62,1'i nohut-pilavı, %69,3'ü balık-ekmeği ayda bir tüketirken; %74,6'sı kokoreci, %73,4'ü nohut-pilavı akşam öğününde tüketmektedir. Kadın tüketicilerin %46,7'si sokakta satılan yiyeceklere 20-26TL harcama yaparken; erkek tüketicilerin %4,5'i 27>TL harcama yapmaktadır. Yemek kamyonlarında satılan ürünlerde katkı maddesi bulunduğunu düşünenler %61,4'tür. %56,6'sı yemek kamyonlarında satılan ürünlerin arkadaş ortamında tükettiği, %61,6'sı başkalarıyla birlikte yemekten hoşlandıkları tespit edilmiştir. Katılımcılara 'yemek kamyonları (Food-Truck) nedir?' sorusu yöneltildiğinde %59,0'ı 'yerli ve yabancı yiyeceklerin bir yere sabitlenmiş olan arabada pişirilmesi ve satılmasıdır' diyerek bu akıma hakkında bilgi sahibi oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out in order to get better information about the awareness and preference of the food trucks (Food-Truck) of the people in the Çankaya region of Ankara. It was applied in April-June 2020 and the data were obtained through a survey. According to the research results, 57,6% of the respondents were found to be women, 61,2% 25-34 of them are single, 64,3% are university 75,0 education, 46,5% are workers, 69,3% live in their own home with their family and 26,9% of them are monthly income of 2001-3500 TL. 62,1% eat chickpea-rice and 69,3% eat fish-bread every month; 74,6% eat cocoa and 73,4% eat chickpeas-rice at dinner. 46,7% of female consumers spend 20-26TL on food sold on the street; 4,5% of male consumers spend 27> TL. 61,4% are the ones who think products sold in food trucks contain additives. It has been determined that 56,6% of the products sold in food trucks consume in a friendly environment, 61,6% enjoy eating with others. 'What are food trucks (Food-truck)?' to participants when asked, it was determined that 59,0% of the local and foreign food is 'cooking and selling in a car that is fixed to a place', and that they are familiar with this current.