Top-elit ve elit seviyedeki boksör ve güreşçilerde fiziksel yorgunluğun bazı biyomotorik özellikler üzerine etkisi
The effect of physical fatigue on some biomotoric features in top-elite and elite level boxers and wrestlers
  1. Tez No: 716182
  2. Yazar: SELİM ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı top-elit ve elit seviyedeki boksör ve güreşçilerde fiziksel yorgunluğun bazı biyomotorik özellikler üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Bu çalışmaya boks ve güreş yapan 24 gönüllü erkek sporcu dahil edildi. Katılımcıların istirahat halindeki denge, reaksiyon süresi, çeviklik, anaerobik güç ve kan laktat düzeylerini belirlemek için ölçümler alındı. Sonra sporcularda yorgunluk oluşturmak için wingate anaerobik güç testi yapıldı. 2 dakika, 10 dakika ve 20 dakika sonra tekrar ölçümler alınarak gruplar arasındaki farklılıklar karşılaştırıldı. Değişkenlerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanıldı. Bağımlı ve bağımsız değişkenlerin karşılaştırılmasında Bağımsız örneklem (Independent-Samples) T testi, Monte Carlo, Mann-Whitney U testi, tekrarlı model (General Linear Model-Repeated) Anova testi ve bootstrap sonuçları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of physical fatigue on some biomotoric features in Top-Elite and elite level boxers and wrestlers. Methods: In this study, 24 healthy and volunteer male athletes doing boxing and wrestling were included. Measurements were taken to determine participants' levels of balance, reaction time, agility, anaerobic strength and blood lactate in rest. Then the wingate anaerobic power test was performed to create fatigue in the athletes. After 2 minutes, 10 minutes and 20 minutes, the measurements were taken again and the differences between the groups were compared. SPSS 26.0 program were used in the analysis of variables. Bootstrap Independent-Samples T test, Monte Carlo, Mann-Whitney U test, General Linear Model-Repeated Anova test and bootstrap results were used to compare dependent and independent variables.