Soğutma kulelerinin mukayesesi
- Tez No: 67763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYÜP AKARYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu tezde ilk olarak soğutma kulelerinin çalışma prensipleri ve dizayn şartlan açıklanmıştır. Daha sonra her tip soğutma kulesi incelenmiş ve kulelerin çalışma şartlan ortaya konulmuştur. Bu kuleler maliyet, verim ve işletme masraflan açısından karşılaştınlarak belirli şartlar altında hangi tip soğutma kulesinin seçilmesi gerktiği belirlenmiştir. Bölüm 3'te bir ters akımlı soğutma kulesi şematik resmi çizilerek bir termodinamik analiz yapılmış ve kule hacmini belirleyen formül çıkanlmıştır. Soğutma kulesi teorisi yazılmış, Tchebycheff yöntemi ile performans eğrilesi çıkanlmıştır.Bunun için basit bir bilgisayar programı kullanılmıştır.Daha sonra örnek uygulama ile bir soğutma kulesinin boyutlan bulunmuş, performans eğrisi yardımı ile gerçek verim elde edilmiştir. Son bölümde soğutma kulelerinde su tüketimi ve su kaynaklannın korunması konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Firs I explained how a cooling tower work and what are the design conditions. And then I explained every type of cooling tower and their oparation conditions, oparation expenses and erection costs. I compaired them according to oparation expenses, erection cost, efficiency etc. And I cleared that which one is the best for particular conditions. In Chapter 3, 1 drew a picture of counterflow cooling tower and did a thermodynamic analyz. This analyz led me to the height of cooling tower. For this I used Stevens Diagram. I wrote Cooling Tower Theory and drew a cooling tower performance curve. I used Tchebycheff formulas. I solved a problem and found out the height of cooling tower and it 's real efficiency. At the end I emphasized the importance of water sources and explain what we should do for using less water.