Üniversite öğrencilerinde ruminasyon, eşli ruminasyon ve duygu düzenleme becerilerinin ilişkide karar verme becerileri ile ilişkisi
The relationship between rumination, co-rumination, emotion regulation skills in university students and relationship decision making skills
- Tez No: 677746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE IRKÖRÜCÜ KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı ruminasyon, eşli ruminasyon ve duygu düzenleme becerilerinin ilişkide karar verme becerileriyle olan ilişkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu; 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinde bulunan vakıf ve devlet üniversitelerinin farklı fakülte ve bölümlerinde öğrenimlerine devam eden, hazırlık sınıfı, 1.sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf, 4.sınıf ve yüksek lisans öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan kişisel bilgi formuyla birlikte“Ruminatif Yanıt Ölçeği Kısa Formu'', ”Eşli Ruminasyon Ölçeği'',“Duygu Düzenleme Anketi'' ve ”İlişkide Karar Verme Ölçeği'' 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 391 kadın 134 erkek olmak üzere toplam 525 üniversite öğrencisine uygulanmıştır. Araştırmada parametrik testler olan doğrusal regresyon analiz yöntemi, bağımsız gruplar T-testi ve tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; eşli ruminasyon değişkeninin ve duygu düzenleme ölçeği alt boyutlarından olan bastırmanın ilişkide karar verme becerisinin anlamlı birer yordayıcısı olduğu görülmüştür. İlişkide karar verme becerisini eşli ruminasyon pozitif yönde etkilerken, bastırma negatif yönde etkilemektedir. Diğer tüm değişkenlerle ilişkide karar verme arasındaki ilişki pozitif yöndedir. Cinsiyet değişkenine göre bireylerin ilişkide karar verme becerisi arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sınıf düzeylerine göre 2.sınıf, 4.sınıf ve yüksek lisans öğrencilerinin ilişkide karar verme düzeylerinin, hazırlık sınıfı öğrencilerine göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların anne eğitim durumu yüksek lisans düzeyi olan öğrenciler ile üniversite ve lise olan öğrencilerin ilişkide karar verme becerileri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Anne eğitim durumu yüksek lisans olan öğrencilerin ilişkide karar verme puan ortalamaları, anne eğitim durumu lise ve üniversite olan öğrencilere göre daha yüksektir. Baba eğitim düzeyleri, öğrencilerin ilişkide karar verme becerilerinde bir farklılık oluşturmamaktadır. Yaş değişkeni ile katılımcıların ilişkide karar verme becerileri arasındaki ilişki pozitif yönde olup zayıf düzeydedir. Sonuç olarak eşli ruminasyonun ve duygu düzenleme becerilerinin, bireylerin ilişkide karar verme becerileri üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between rumination, co-rumination and emotion regulation skills and the relationship deciding skills. The study group consisted of the students of the preparatory, 1st, 2nd, 3rd, and 4th classes as well as master's degree classes of different faculties and departments in foundation and state universities in Ankara in the 2019-2020 academic year. The personal information form, the“Ruminative Response Scale-Short Form,”the“Co-Rumination Questionnaire,”the“Emotion Regulation Questionnaire”and the“Relationship Deciding Scale”were administered to a total of 525 university students (391 females and 134 males) during the 2019-2020 academic year. As parametric tests, linear regression analysis method, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in the study. Based on the results of the study, the co-rumination variable and suppression, one of the sub-dimensions of the Emotion Regulation Scale, were found to be significant predictors of the relationship deciding skill. While co-rumination had a positive effect on the relationship deciding skill, suppression had a negative effect on suppression. There was a positive correlation between the relationship deciding skill and all other variables. No significant difference was found in the relationship deciding skill based on gender. The relationship deciding skills of the 2nd class, 4th class and master's degree class students were higher compared to those of the preparatory class students. A significant difference was found between the relationship deciding skills of the students whose mothers were master's degree graduates and those of the students whose mothers were university and high school graduates. The mean relationship deciding scores of the students whose mothers were master's degree graduates were higher than those of the students whose mothers were university and high school graduates. The education levels of fathers had no effect on the relationship deciding skills of the students. There was a positive, weak correlation between the relationship deciding skills and the variable of age of the participants. As a result, it was observed that co-rumination and emotion regulation skills influence the relationship deciding skills.