Öğretmenlerin mesleki öğrenmelerine ilişkin algıları
Teachers' perceptions of their professional learning
- Tez No: 677757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN CANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin mesleki öğrenmelerine ilişkin algılarının incelenmesidir. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Karabük İli sınırları içinde yer alan, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve lisede görev yapan 2834 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Öğretmen Mesleki Öğrenme Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 aktarılarak tamamlanmıştır. Verilerin analizinde frekanslar, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmış, farklılıkların analizinde T-testi, tek yönlü Anova testinden faydalanılmıştır. Araştırmada cinsiyet, yaş, eğitim durumu, okul kademesi, okulda çalışma süresi, meslekte çalışma süresi, okulun bulunduğu bölge değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda, öğretmenlerin mesleki öğrenmelerine ilişkin algılarının ölçeğin alt boyutlarına göre iş birliği ve uygulama boyutunda tamamen katılıyorum düzeyinde, yansıtma ve bilgi tabanına ulaşma boyutunda katılıyorum düzeyinde olduğu görülmüştür. Araştırmada mesleki öğrenme alt boyutlarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, okul kademesi, okulda çalışma süresi, meslekte çalışma süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmamış; okulun bulunduğu bölge değişkenine göre ise il merkezi ve ilçe merkezindeki okullarda görev yapan öğretmenlerin iş birliği ve yansıtma boyutlarında köy okulunda görev yapan öğretmenlere göre daha yüksek düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Uygulama ve bilgi tabanına ulaşma boyutunda ise anlamlı farklılık ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the perceptions of teachers about their professional learning. The research is a descriptive study in scanning model. The population of the research consists of 2834 teachers working in primary, secondary and high schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Karabük in the 2020-2021 academic year. Teacher Professional Learning Scale was used as data collection tool. The obtained data were completed by transferring SPSS 21.0. Frequencies, percentage, mean and standard deviation values were calculated in the analysis of the data, and T-test and one-way Anova test were used in the analysis of differences. In the study, it was examined whether there was a significant difference according to the variables of gender, age, educational status, school level, working time at school, working time in the profession, and the region where the school is located. In the findings obtained as a result of the research, it was seen that the teachers' perceptions of their professional learning were at the level of I completely agree in the dimension of cooperation and practice, and at the level of agree in the dimension of reflection and reaching the knowledge base, according to the sub-dimensions of the scale. In the study, there was no statistically significant difference between the sub-dimensions of professional learning in terms of gender, age, educational status, school level, working time at school, and working time in the profession; According to the variable of the region where the school is located, a higher level and statistically significant difference was found in the cooperation and reflection dimensions of the teachers working in the schools in the city center and district center compared to the teachers working in the village school. There was no significant difference in terms of application and access to the knowledge base.