An exploration of teacher commitment through the perspectives of novice teachers
Öğretmen adanmışlığının mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin bakış açısıyla incelenmesi
- Tez No: 691443
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın amacı, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin öğretmen adanmışlığına ilişkin algılarını, öğretmen adanmışlığı olgusuna ilişkin deneyimlerini ve adanmışlıklarında değişikliğe neden olan faktörleri araştırmaktır. Ayrıca öğretmenlerin öğretmen adanmışlığının sürdürülebilirliği ve artırılmasına yönelik önerileri hakkında bilgi sahibi olunması amaçlanmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma deseni olarak fenomenoloji (olgubilim) kullanılmıştır. Araştırmaya devlet ortaokullarında ilk üç yılını çalışmakta olan 30 öğretmen katılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Görüşme verilerinin analizi için içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretmen adanmışlığının duygusal ve pratik açılardan algılandığını ortaya çıkarmıştır. Duygusal açıdan algılar öğretmenlerin mesleklerine ve öğrencilerine olan sevgilerini kapsarken pratik açıdan algılar ise duygusal boyutların pratikteki yansımalarını gösteren eylemler olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca, katılımcıların öğretmen adanmışlığına ilişkin deneyimlerine dayalı olarak öğretmenlik mesleğine, öğretime, öğrencilere ve onların öğrenmelerine ve mesleki gelişime adanmışlık şeklinde dört farklı adanmışlık boyutu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, öğretmen adanmışlığını zayıflatan ve güçlendiren faktörlerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Zayıflatan faktörlerle ilgili olarak en çarpıcı olanı, tüm öğretmenlerin mesleğe başladıkları ilk yıllarda yaşadıkları gerçeklik şoku olarak ortaya çıkmaktadır. Güçlendirici faktörlerde öne çıkanlar ise öğrencilerin dersteki katılımı ve öğretmenlerin çabalarının karşılığını aldığını hissetmesi olarak bahsedilmiştir. Ayrıca çalışmada öğretmen adanmışlığının sürdürülebilirliği ve arttırılması için öğretmenlerin önerileri alınmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, meslekte nitelikli ve etkili bir şekilde devam edebilmek için öğretmen adanmışlığının büyük önem taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, çalışmanın sonunda uygulamaya ve gelecek araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore perceptions of novice teachers regarding teacher commitment, their experiences of teacher commitment, and the factors causing changes in it. Also, it was aimed to be informed of the suggestions of novice teachers for the sustainability and increase of teacher commitment. In this study, phenomenology as a qualitative research design was used. The data were collected through semi-structured interviews from 30 novice teachers working their first three years of the teaching profession at public lower secondary schools. For the analysis of the interview data, content analysis was used. The findings of the study indicated that novice teachers perceived teacher commitment from emotional and practical aspects, which refers to their love of profession and students, and the enactment of these emotional aspects in the professional settings which are fulfilling job requirements, preparing for lessons, and devoting extra time and effort for students. Also, based on teachers' experiences regarding teacher commitment, the findings revealed four dimensions of it related to the teaching profession itself, teaching work, students and their learning, and professional development. Moreover, it was found that there are weakening and strengthening factors affecting teacher commitment. Regarding the weakening factors, the most striking one was the reality shock that all teachers experienced during their initial years of the profession. As for the strengthening factors, the most prominent ones were student engagement and getting the reward for the efforts. For the sustainability and increase of teacher commitment, suggestions of teachers were also taken in the study. In light of findings, it was concluded that teacher commitment is of great importance for continuance in the profession in a qualified and effective way. In line with this, implications for practice and further research were provided at the end of the study.