Simülasyon tabanlı bütçeleme yaklaşımı: Bir filo kiralama şirketi örneği
A simulation based budgeting approach: A case of fleet leasing company
  1. Tez No: 677793
  2. Yazar: MERVE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERKAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Filo kiralama, belirli bir süre veya aylık ödeme ihtiyacını basitleştiren ve araç alımlarını en aza indiren bir işlem olarak tanımlanabilir. Kiralama şirketlerinde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri bütçelemedir. Bütçeleme, belirlenen hedefe ulaşmak için uzun vadeli planlarla her ölçekte gelir ve giderlere sahip kişilerin veya şirketlerin paralarını yönetmenin bir yoludur. Bütçeleme, finansal başarıya yol açan faktör olarak da tanımlanabilir. Filo kiralama sektöründe karşılaşılabilecek en önemli sorunlardan biri bütçelemedir. Bütçeleme, şirketleri bilinçli kararlar almak ve önemli sorunlara çözüm sunmak için önlerini görmeyi amaçlamaktadır. İyi bütçelenmemiş filo kiralama şirketlerinden bazıları döviz kuru değişkenliği nedeniyle hayatta kalamadı. Bu yazıda, özel bir filo boyutlandırma şirketinin bütçeleme çalışmaları yapılmıştır. Yöntem: Şirketten alınan bilgiler doğrultusunda elde edilen veriler olasılık dağılımlarına uyarlanmış ve olası gider ve gelir durumları gözlemlenmiştir. Maliyet ve gelir kalemlerini birbirine bağlayarak simülasyon tekniği ile bütçeleme çalışması yapılmıştır. Bulgular: Şirkete ait parametreler doğrultusunda simülasyon modeli web arayüzü kullanılarak çalıştırılır. Simülasyon tamamlandıktan sonra yıllık net maliyet ve kar değerleri elde edilmektedir. Sonuç: Simülasyonun tamamlanmasıyla beraber kiralama teklifleri, optimum stok seviyeleri, emniyet stokları gibi en kritik bilgilere ulaşılmış ve şirketin 5 yıllık ayrı ayrı bütçesi hesaplanmıştır. 5 yıl karşılaştırılıp en yüksek rakam yıllık bütçe hedefim olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Fleet leasing can be defined as a transaction, which simplifies the need for a certain period or monthly payment, which minimizes vehicle purchases. One of the important issues to be taken into consideration in the leasing companies is budgeting. Budgeting; is a way of managing the money of people or companies with income and expenses in every scale with long-term plans in order to reach the determined target. Budgeting can also be defined as the factor leading to financial success. Budgeting is one of the most important problems that may be encountered in fleet leasing sector. Budgeting aims to see companies in front of them to make informed decisions and offer solutions to important problems. Some of the fleet leasing companies, which were not well-budgeted, could not survive due to exchange rate volatility. In this paper, budgeting work of a private fleet sizing company has been made. Method: In accordance with the information received from the company, the data obtained were adapted to the probability distributions and the possible situations of expenses and revenues were observed. A budgeting study was carried out with the help of simulation technique by linking cost and income items. Findings: In line with the parameters of the Company, the simulation model is operated using the web interface. After the simulation is complete, annual net cost and profit values ​​are obtained. Results: With the completion of the simulation, the most critical information such as leasing offers, optimum stock levels, safety stocks, and the company's 5-year separate budget was calculated. 5 years compared and the highest figure is determined as my annual budget target.