Yeni kamu yönetimi anlayışının Türk kamu yönetimi reform politiği üzerine yansımaları
Reflections of the new public administration approach on Turkish public administration reform policy
- Tez No: 682217
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren bilişim ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle ivme kazanan küreselleşme hareketleri ve artan uluslararası rekabet, birçok alanda köklü değişim ve dönüşümlerin yaşanmasına neden olmuştur. Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçilmesi ve küreselleşen dünyada yeni yönetsel değerlerin ortaya çıkmasıyla birlikte yaşanan bu değişimler toplumun önemli bir parçası olan kamu yönetimini de derinden etkilemiştir. Geleneksel kamu yönetimi anlayışının; refah devlet anlayışıyla birlikte artan ve çeşitlenen hizmet talepleri karşısında yetersiz kalması, devletin aşırı büyümesi sonucunda kırtasiyeciliğin, verimsizliğin ve hantallığın artması, kamu yönetiminde yeni politika arayışları ve zihniyet değişimi ihtiyacının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu doğrultuda mevcut ihtiyaçlara cevap verilebilmesi adına ortaya çıkan yeni kamu yönetimi anlayışında; savurganlık ve israfın önüne geçilmesi adına devletin küçültülmesi, tutumluluk, etkinlik, verimliliğin sağlanması, kamu yönetiminde etkinliğin sağlanabilmesi adına sonuç odaklı, yönetişim, esneklik ve uzmanlaşma niteliğine haiz bir idari yapılanma, toplumun beklentilerinin karşılanabilmesi adına şeffaf, katılımcı, vatandaş odaklı, hesap verilebilir bir kamu yönetimi sistemi oluşturulması gerekliliğine vurgu yapılmış ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Bu bağlamda çalışmada, kamu yönetiminde yaşanan paradigma değişimiyle birlikte ortaya çıkan yeni kamu yönetimi anlayışından hareketle, tüm dünyada başlayan kamu yönetimindeki yönetsel anlayış değişimlerinin Türk idari reform politiği üzerine yansımaları incelenerek, sonuçlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda geleneksel kamu yönetimi ile yeni kamu yönetimi arasındaki farklılıkların ortaya konulması, hem de Türk Kamu Yönetiminde gerçekleştirilen idari reform çalışmaları tarihsel süreç içerisinde ele alınarak kamu yönetiminde yaşanan değişim ve dönüşümlerin yansımaları ortaya konulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the second half of the twentieth century, globalization movements and increasing international competition, which have gained momentum with the effect of information and technological developments, have caused radical changes and transformations in many areas. These changes experienced with the transition from the industrial society to the information society and the emergence of new managerial values in the globalizing world have deeply affected the public administration, which is an important part of the society. The inadequacy of the traditional public administration approach in the face of increasing and diverse service demands with the understanding of the welfare state, the increase in bureaucracy, inefficiency and unwieldiness as a result of the excessive growth of the state have led to search for new policies in public administration and need for mentality change. In this direction, downsizing the state in order to prevent extravagance and waste in the new public administration understanding that has emerged in order to meet the existing needs, providing thrift, efficiency, productivity, an administrative structure with the quality of result-oriented, governance, flexibility and specialization in order to ensure efficiency in public administration, in order to meet the expectations of the society, the necessity of establishing a transparent, participatory, citizen-oriented, accountable public administration system was emphasized and solution proposals were put forward. In this context, in this study, it is aimed to reveal the results by examining the reflections of the changes in administrative understanding in the public administration that started all over the world on the Turkish administrative reform policy, based on the new public administration approach that emerged with the paradigm change in public administration. For this purpose, it was wanted to manifest the differences between traditional public administration and new public administration, as well as to reveal the reflections of the changes and transformations in public administration by handling the administrative reform studies carried out in the Turkish Public Administration within the historical process.