Religious and social satire in Jeanette Winterson's Oranges Are Not The Only Fruit
Jeanette Winterson'ın Tek Meyve Portakallar Değildir adlı romanındaki dini ve sosyal hiciv
- Tez No: 678045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYSAR TANIYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı Jeanette Winterson'ın Tek Meyve Portakallar Değildir adlı eserindeki dinî ve toplumsal hicivleri incelemektir. Roman, dini ve baskıcı bir çevre ile mücadele etmek durumunda kalan Jeanette adında bir genç kızın hayatını araştırır. Problemleriyle başa çıkabilmek için alternatif gerçeklikler inşaa eden hikâyeler yaratarak kendi başa çıkma mekanizmasını yaratır. Bunu yaparken de geleneksel ve toplumsal değerleri yapıbozuma uğratır. Birinci bölüm, ilgili terimlere teorik bir arka plan sunar. İkinci bölüm, değerleri yıkmak için kullanılan postmodern unsurları ele alır. Tezin üçüncü bölümü, romanın anlatıcısının yarattığı alternatif gerçeklikleri inceler. Bu tez, romandaki dinî ve sosyal hicvi ortaya çıkarmak için postmodern teoriyi uygulayacaktır. Metni analiz ederken parodi, metinlerarasılık, ve üstkurmaca gibi terimler uygulanacaktır. Ayrıca romanın karakterleri, olay örgüsü ve anlatı yapısı postmodern unsurlara uygun olarak yakından incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the religious and social satire in Jeanette Winterson's Oranges Are Not The Only Fruit. The novel explores the life of a young girl named Jeanette, who faces the struggles of her religious and oppressive environment. To be able to deal with her struggles, she creates her own coping mechanism by creating stories that proposes alternative realities. While doing so, she deconstructs the traditional and social values. Chapter one presents a theoretical background to the terms related to the novel. Second chapter proposes the postmodern elements that is used to deconstruct the values. Third chapter of the thesis deals with the alternative realities created by the narrator of the novel. This thesis will apply postmodern theory in order to unfold the religious and social satire in the novel. Terms such as parody, intertextuality, and metafiction will be applied when analysing the text. Additionally, the characters, plotline and the narrative structure of the novel will closely be examined in accordance with the postmodern elements.