Türk edebiyatında ve Orhan Pamuk romanlarında Doğu-Batı sorunu
East-West problem in the Turkish literature and Orhan Pamuk's novels
- Tez No: 678094
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN EĞRİBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Türk romanının ortaya çıkışı Batılılaşmayla gerçekleşmiştir. Çalışma toplum bilimlerinin merkezinde olan bu konuyu romanlar aracılığıyla incelemektedir. Türk edebiyatının tarihsel gelişiminde bu amaçla belirli romanlar ele alınmaktadır. Orhan Pamuk'un biyografisi ve romanları ise çalışmanın merkezindedir. İncelenen bütün romanlarda Doğu-Batı sorununun nasıl biçimlendiği araştırılmaktadır. Literatür taraması ve metin analizi ile önceden yapılmış çalışmalar derin olarak incelenmiştir. Sanatçıların konuyla ilgili yaklaşımlarının belirlenmesi çalışmanın temel ilkelerindendir. Çalışmanın sonunda elde edilen analizler yeni bir bakışla ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of the Turkish novel was made by Westernization. The study examines this subject, which is at the center of community science, through novels. In the historical development of Turkish literature, certain novels are discussed for this purpose. Orhan Pamuk's biography and novels are at the heart of the work. In all the novels examined, how the East-West problem is shaped is investigated. Previous studies with literature review have been studied deeply. Determining the approaches of artists on the subject is one of the basic principles of the study. The analyses obtained at the end of the study are revealed with a new perspective.