Timpanoplasti yapılan hastalarda preoperatif mastoid hücrehavalanmasının postoperatif greft başarısı üzerine olan etkisi
In patients with tympanaplasty preoperative mastoid cellgraft after aeration impact on success
- Tez No: 678108
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KAPTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç Bu çalışma, timpanoplasti sonrası mastoid hava hücre hacimleri ile greft başarısı arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Malzemeler ve yöntemler. Bu çalışma, tip I timpanoplasti ve antrostomi uygulanan hastalarla geriye dönük olarak yapıldı. Ortalama yaşı (12-56 yıl) olan toplam 57 hasta (%20-35.09 kadın ve %37-64.91 erkek) çalışmaya dahil edildi. Hastalar 1., 3. ve 12. aylarda kontrole çağrılarak otoskopik muayeneleri ve odyometrik tetkikleri yapıldı. Temporal kemik bilgisayarlı tomografi görüntüleri, mastoid hava hücresi hacmini hesaplamak için 4800 Dpi optik çözünürlüklü tarayıcı ile taranmış ve bilgisayar ortamına JPG formatında aktarılmış ve hacimler Autocad 2007 programı kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuçlar. İyi havalandırılan grupta greft başarısı daha iyi saptanmasına rağmen, 1, 3 ve 12. aylarda greft başarısı açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası işitme kazanımları açısından üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Purpose This study was conducted with the aim of investigating the relationship between mastoid air cell volumes and graft success after tympanoplasty. Materials and Methods. This study was performed retrospectively with patients undergoing type I tympanoplasty and antrostomy. A total of 57 patients (20–35.09% female and 37–64.91% male) with a mean age of (range 12–56 years) were included in the study. The patients were invited for a control at the 1st, 3rd, and 12th months, and otoscopic examinations and audiometric tests were performed. The temporal bone computed tomography images were screened with the 4800 Dpi optical resolution scanner and transferred to the computer environment in JPG format in order to calculate the mastoid air cell volume, and the volumes were calculated using the Autocad 2007 program. Results. Although, the graft success was determined to be better in the well-ventilated group, no significant difference could be found between the groups in terms of graft success at the 1st, 3rd, and 12th months . No statistically significant difference could be found between the three groups in terms of the preoperative and postoperative hearing gains .