Pnömatik sistemlerin hassas taşımada kullanımı ve sistem dizaynı
  1. Tez No: 67812
  2. Yazar: TUNÇ KÜÇÜKBERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Makineleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET İnsanın havayı maddeleri taşımak amacıyla ilk kez ne zaman kullandığı konusunda kesin bir bilgiye sahip olmamamıza rağmen bu kadar yararlı bir buluşun insan hayatına getirdiği kolaylıklardan bahsedebiliriz. O günden bu güne teknoloji hızla gelişmiş, yeni fabrikalarda ileri teknolojilerle çok iyi sistemler üretilmiştir.Bugün pnönatik taşıma sistemlerinin kurulma ve kontrol edilmeleri gelişmiş ülkelerde giderek önem kazanmakta ve ayrı bir mühendislik alanı olarak düşünülmektedir. Bu çalışmada geçerli ve işlerliği bulunan sistemler ele alınmıştır.Pnömatik taşıma sistemlerinin kurulmaları ve kontrol edilmeleriyle ilgili detaylar incelenmiştir. Sistemlerin avantaj ve dejavantajları yapılan ve çalışma prensipleri karşılaştırılmış ve aşağıdaki başlıklar altında açıklanmıştır, - Pnömatik Taşıma Sistemleri - Akış Mekanizmasının incelenmesi - Pnömatik Taşıma Sistemleri Dizayn ve Uygulamaları - Hassas Pnömatik Taşıma Sistemleri X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although We don't have a certain information about when the air was first used by human being for transporting, it is obvious that it would be provided various advantages by so useful invention. Up to this date, new factories providing new production methods and good systems serving human being. Now, installation and controlling of pneumatic transport systems are getting importance in developed countries and it is considered to be separate engineering field. In this presentation, valid and functioning systems are taken into consideration. Details of installation and controlling are examined. Advantages and disadvantages, structures, functioning principle of the systems are compared and stated according to the following outline; - Pneumatic Transport Systems - Theory of Flow Mechanism - Pneumatic Transport System Design and Applications - Sensitive Pneumatic Transport Systems -XI-