Parkinson hastalığında protein-protein etkileşim temelli ilaç yeniden konumlandırma yaklaşımlarıyla yeni ilaç hedefi adaylarının belirlenmesi
Identification of novel drug targets for Parkinson's disease by protein-protein interaction based drug repositioning approaches
- Tez No: 678203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAHAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Nöroloji, Biostatistics, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoinformatik Sistemler Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Parkinson hastalığı (PH), son yıllarda önemi giderek artan bir nörodejeneratif hastalıktır. Özellikle 60 yaş ve üstü popülasyonda görülme oranı % 1 olup, multifaktöriyel bir hastalık olması nedeniyle kesin tedavisinin olmaması bu alandaki önemini artırmıştır. Bu amaçla PH'de önemli bir faktör olan cinsiyetin hücresel düzeyde etkileri araştırılmıştır. Çünkü erkeklerin görülme sıklığı kadınlara göre 1,6-3 kat arasında değişmekte ve semptomları arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Hücresel etkilerin belirlenmesinde Protein-Protein Etkileşimi (PPE) tabanlı yaklaşımlar kullanılmıştır. Ayrıca bu alanda kullanılan standart insan PPE ağı yerine, bu çalışma kapsamında oluşturulan bölgeye özgü bölmeli PPE ağı kullanılmıştır. Bu yeni ağ yaklaşımıyla, hastalık ve hücre için daha gerçekçi PPE ağlarıyla ifade edilmiştir. Tez çalışamsında kullanılan transkriptom verileri halka açık transkriptom veritabanlarından indirilmiş olup erkek ve dişi bireylerin farklı beyin bölgelerini ve kontrol-PH koşullarını içeren verilerdir. Cinsiyet ve PH'nin etkilerini birlikte analiz etmek için ANOVA karşılaştırma testi kullanılmıştır. Kernel Diffusion Ranking (KDR), Correlation Diffusion Ranking (CDR) gibi yöntemlerle ile ağlar skorlanmış ve KeyPathwayMiner (KPM) algoritması ile hastalıkla ilişkili subnetworkler elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda cinsiyet faktörünün hücresel PPE ağ düzeyindeki etkileri gösterilmiştir. Çalışma kapsamında ortaya konulan transkriptom ve protein-protein etkileşim ağlarının bütünleştirici analizine dayanan hesaplamalı yaklaşım, literatüre yeni bir bakış açısı sunma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a neurodegenerative disease of increasing importance in recent years. Its incidence rate is 1% especially in the population aged 60 and over, and because it is a multifactorial disease, the lack of a definitive treatment has increased its importance in this area. The incidence of PD among men varies between 1.6-3 times compared to women, and there are significant differences between their symptoms. Therefore, the effect of gender was investigated in this thesis study at the cellular level. Protein-Protein Interaction (PPI) -based approaches were used to determine cellular effects. In addition, instead of the standard human PPI network used in this field, the region-specific compartmented PPI network created within the scope of this study was used. With this new network approach, more realistic PPI networks for disease and cell have been created. Transcriptome data used in the analysis were downloaded from public databases, and the data include different brain regions and control-PD conditions of male and female individuals. ANOVA comparison test was used to analyze the effects of Gender and PD together. Networks were scored with methods such as Kernel Diffusion Ranking (KDR) and Correlation Diffusion Ranking (CDR), and disease-related subnetwork was obtained with the KeyPathwayMiner (KPM) algorithm. In line with the results obtained, the effects of the gender factor at the cellular PPI network level have been shown. The computational approach introduced within the scope of the study that is based on integrative analysis of transcriptome and protein-protein interaction networks has a high potential to offer a new perspective to the literature.