Emniyet kemeri konnektörünün farklı dinamik yüklemeler altında yorulma davranışlarının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the attitude of the seat belt connector under different dynamic loads
- Tez No: 678232
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Emniyet kemeri, sürücüyü veya araç yolcularını bir kaza anında veya ani frenleme sırasında oluşabilecek insan hayatını kötüye etkileyecek durumlara karşı korumak amacı ile tasarlanmış bir güvenlik donanımdır. Bu tez çalışmasında emniyet kemerinde kullanılan halat ve braket parçasının montajı ile oluşan alt bileşen parçası olan konektör parçasının, çalışma ömrünü etkileyen farklı dinamik yüklemeler altında yorulma davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Konektör parçası halatı, kullanım süresince çekme, eğilme ve burulma gerilmesine maruz kalmaktadır. Eğilme ve burulma gerilmesi etkisinde kalan konektör halatı dinamik yüklemeler sonucunda yorulmaya başlar. Gerekli incelemelerin yapılabilmesi için bir yorulma test düzeneği ihtiyaç doğmuş ve imalatı yapılmıştır. Farklı yorulma davranışları, test frekansı, çevrim sayısı, eğilme ve burulma açısı parametreleri ile yorulma deneyi yapılmıştır. Yorulma testi sonrası çıkan konektör numunelerinin, mekanik özelliklerini incelemek için çekme testi yapılmıştır. Çekme kuvveti dikkate alınarak Taguchi metodu ile farklı koşullardaki yorulma davranışı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Seat belt is a safety equipment designed to protect the driver or vehicle passengers against situations that may adversely affect human life in the event of an accident or during sudden braking. In this thesis, the fatigue behavior of the connector part, which is the sub-component part formed by the assembly of the steel wire rope and bracket part used in the seat belt, under different dynamic loads affecting the working life was experimentally investigated. The connector wire rope is subjected to tensile, bending and torsional stress during use. The connector wire rope, which is under the effect of bending and torsional stress, starts to get tired as a result of dynamic loads. A fatigue test device was needed and manufactured in order to make the necessary examinations. Fatigue tests were carried out with different fatigue behaviors, test frequency, number of cycles, bending and torsion angle parameters. Tensile test was conducted to examine the mechanical properties of the connector samples obtained after the fatigue test. Fatigue behavior in different conditions was interpreted by Taguchi method considering the tensile force.