Emniyet kemeri yükseklik ayar ve omuz ayar mekanizmalarına sahip ticari araç sürücü koltuklarının tasarımı ve sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Design and finite element method analysis of commercial vehicle driver seats with safety belt height adjustment and shoulder adjustment mechanism
- Tez No: 729460
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Otomotiv endüstrisinin son kullanıcısı olan şoförler ve yolcular için önemli bir komponent olan koltuklardaki özellikler önemli ve tercih sebebidir. Bu bağlamda gün geçtikçe koltuklar için yeni opsiyonlar düşünülmesi, tasarlanması ve üretilmesine yönelik çalışmalar hız kazanmaktadır. Bu çalışmada otobüs ve kamyon için; emniyet kemeri yükseklik ayarı ve omuz ayarı olan sürücü koltukları tasarlanmış ve ECE-R14'e göre Sonlu Elemanlar Metoduna ile analizleri yapılmıştır. Dayanıklılık ve maliyet göz önüne alınarak ikinci arkalık iskelet yapısına sahip sürücü koltuğu seçilerek ağırlık azaltma çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The features in the seats, which are an important component for the drivers and passengers, who are the end users of the automotive industry, are important and preferred. In this context, studies on thinking, designing and producing new options for seats are gaining momentum day by day. In this study, for bus and truck; driver seats with seat belt height adjustment and shoulder adjustment were designed and analyzed using the Finite Element Method according to ECE-R14. Considering the durability and cost, the driver seat with the second backrest frame structure was selected and a weight reduction study was carried out.